Dodany: 25.03.2021 16:12|Autor:

nota wydawcy


"Jestem synem ziemi i nie mam ojców” – mówi główny bohater powieści, który miał trzech ojców i trzy imiona. Po przeprowadzce do Nowego Jorku Adam Dannun zmyśla swoją tożsamość i podaje się za dziecko polskiego Żyda cudem ocalałego z warszawskiego getta. W rzeczywistości jest ocaleńcem z innego getta, utworzonego w 1948 roku przez izraelskie wojsko w palestyńskim mieście Lidda. Nieoczekiwane spotkanie z dawnym opiekunem odsłania przed nim nowe fakty dotyczące jego pochodzenia i skłania do porzucenia pracy nad alegoryczną książką o średniowiecznym arabskim poecie Waddahu al-Jamanie, by zająć się "kroniką niespisanej zbrodni" i udokumentować masakrę dokonaną przez izraelskie wojsko na mieszkańcach Liddy, kiedy to "cały naród poprowadzono na rzeź".

To zaledwie jedna z warstw tej wyrafinowanej formalnie powieści, która w poruszający sposób opowiada o historii pisanej najczęściej przez zwycięzców, o milczeniu narzuconym ofiarom, o oprawcach, którzy sami byli ofiarami, o pamięci, która zaciera to, czego nie sposób znieść, o strupieszałym języku, który kapituluje wobec niewyobrażalnej zbrodni, i o literaturze, która próbuje mówić poprzez ciszę. Jednym z kluczy do książki jest istniejąca w języku arabskim liczba podwójna – w powracającej grze lustrzanych odbić i tańcu cieni kryje się cząstka prawdy na temat dramatycznego splotu doświadczeń dwóch skazanych na siebie narodów. Czytanie tej powieści – fragmentarycznej, nieoczywistej, mylącej tropy – przypomina właśnie proces składania w całość roztrzaskanego lustra. Cały jej sens ujawnia się dopiero po wstawieniu w ramę ostatniego boleśnie raniącego odłamka.


"Pisanie tej powieści było dla mnie trudne, gdyż przywołuję w niej, w lustrzanym odbiciu, bolesną historię Palestyńczyków i cierpienie Żydów. Pod tym względem decydujący wpływ miał na mnie film Lanzmanna »Shoah«. Ten film mnie poraził. Powieść, którą napisałem, jest aktem głębokiego uznania dla drugiego – dla Żyda. Jest wyciągniętą ręką".

Iljas Churi w wywiadzie dla "Le Monde"


[Wydawnictwo Karakter, 2021]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 162
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: jolietjakeblues 23.11.2023 10:27 napisał(a):
Odpowiedź na: "Jestem synem ziemi i nie... | Marylek
Iljas Churi (Elias Khoury) urodził się 1948 roku w Bejrucie. Wybitny pisarz libański, jeden z najważniejszych żyjących autorów arabskojęzycznych. Napisał kilkanaście powieści i sztuk teatralnych, jest także krytykiem literackim i eseistą. Laureat wielu nagród, m.in. największej nagrody palestyńskiej za powieść. Tłumaczony na wiele języków, m.in. angielski, francuski i hebrajski.
Użytkownik: jolietjakeblues 23.11.2023 10:33 napisał(a):
Odpowiedź na: "Jestem synem ziemi i nie... | Marylek
"Otwierasz książkę, boisz się jej nieznanych światów, powoli się do niej zbliżasz jak ktoś, kto stoi na brzegu i waha się, czy wejść do wody. A kiedy się w niej zanurzasz, odnajdujesz siebie - stałeś się częścią napływającej fali, wznosisz się i opadasz, czujesz, że jesteś prawdziwym autorem książki, ponieważ jest ona już teraz twoją wyłączną własnością. W ten sposób przeżyłem pierwsze dwa lata w tym mieście. Oglądałem filmy, napawałem się baletem i muzyką, piłem francuskie wino i wódkę, i czytałem tak, jakbym pisał".

(fragment)
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: