Dodany: 25.02.2021 13:46|Autor: imogena

Czytatnik: Ocalić od zapomnienia

"Przedrzeźniacz" (1980) - kilka cytatów

O robotach w służbie ludziom:

"– Nad takimi robotami trzeba panować. Zbudowano je, żeby służyły ludziom, a wszyscy o tym zapomnieli.
Żeby służyły ludziom? To mogła być prawda.
– Ale co z Wykrywaczami?
– Oni już nie wykrywają – odparła. – Niech pan popatrzy na mnie. Nie wykryły mnie, chociaż kradnę kanapki, śpię w Miejscu Publicznym oraz opuściłam Rezerwat dla Wyłączonych, nie wróciłam do świata.
Nic nie odpowiedziałem, ale na mojej twarzy z pewnością odmalował się szok.
– Wykrywacze niczego nie wykrywają – ciągnęła. – Może nigdy tego nie robili. Nie muszą. Wszyscy od dzieciństwa są tak wyćwiczeni, że niczego nie próbują."

O komputerach w służbie ludziom:

"Większość leków stosowanych przez ostatnie trzydzieści lat zawiera jakiś czynnik blokujący płodność. Po jednej z naszych rozmów sprawdziłem kilka taśm kontrolnych w bibliotece. Wydano rozporządzenie, które miało na celu zmniejszenie populacji przez jeden rok. Tę decyzję podjął komputer. Coś jednak poszło nie tak i rozporządzenia nigdy nie cofnięto.
To mnie zaszokowało. Przez chwilę siedziałam pogrążona w myślach. Kolejna awaria sprzętu, kolejny spalony komputer i koniec z dziećmi. Na zawsze."

Położenie kresu przestępczości - czy to nie szczytna idea? Tu znów roboty działają w służbie ludziom. A cena? A kto by pytał o cenę? Chyba tylko fol... jacyś wywrotowcy.

"– Więc co się stało? – spytałam. – Nigdy nie widziałam, żeby ludzie rozmawiali w większych grupach. Czasami robią to w parach, ale też bardzo rzadko.
– Nie jestem pewien – odparł Bob. – Duży wpływ miało udoskonalenie narkotyków. Oraz refleksja. Podejrzewam, że tę zmianę dodatkowo wzmocniły zasady Prywatności. – Popatrzył na mnie z namysłem. Czasami był bardziej ludzki od wszystkich ludzi, jakich znałam, może wyłączając Simona. – Prywatność oraz Przymusowa Grzeczność zostały wymyślone przez jednego z innych robotów Marki Dziewięć. Miał on wrażenie, że ludzie właśnie tego pragną, gdy już dostali narkotyki, które pozwalały im zabijać czas. W ten sposób niemal położono kres przestępczości. Ludzie kiedyś popełniali dużo przestępstw. Okradali się nawzajem i brutalnie traktowali ciała innych."

O ludziach w służbie innym ludziom:

"Wyobrażałem ich sobie – ludzi, którzy kiedyś w dalekiej przeszłości postanowili, co będzie sensem ludzkiego życia na Ziemi, założyli internaty i urząd do spraw Kontroli Populacji, ustanowili Zasady Prywatności i ogłosili dziesiątki sztywnych, solipsystycznych Edyktów, Błędów oraz Zasad, które miały kierować życiem reszty ludzkości, dopóki wszyscy nie wymrzemy i nie zostawimy świata psom, kotom i ptakom. Uważali siebie samych za posępnych, poważnych i przejętych; słowa „troska” i „współczucie” nie schodziły im z ust"

Przedrzeźniacz (Tevis Walter S.)