Dodany: 23.02.2021 12:53|Autor:

Książka: Anatomia pęknięcia
Protasiuk Michał
Notę wprowadził(a): Marylek

Pierwsza w Polsce książka o naszej przyszłości po izolacji.

"Anatomia pęknięcia" Michała Protasiuka jest jak literacka odsłona brytyjskiego serialu "Black Mirror". Zanurzamy się w rzeczywistość zdominowaną przez nowe technologie. Zmonopolizowany internet, rządzące nami algorytmy i bańki filtrujące – to tematy, wokół których Protasiuk buduje fabułę trzymającą w napięciu jak znakomity thriller. Ta literatura, osadzona w mrocznych, często skandynawskich klimatach, opowiadająca o zdegradowanym środowisku naturalnym, odbierającej nam wolność sztucznej inteligencji czy zjawisku deepfake, jest dla nas – odgrodzonych od świata ekranem telefonu i komputera – niepokojąco aktualna i znajoma. Diagnozuje nasze lęki o przyszłość.

Jeśli ciekawi nas jutro – powinniśmy czytać Protasiuka.

Michał Protasiuk pracuje w firmie technologicznej, gdzie zajmuje się badaniami rynku oraz mediów. Wkrótce ukaże się w PWN jego praca naukowa "Badania rynku". Wykładowca, redaktor naukowy oraz autor książek akademickich. Dwukrotny laureat Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.

[Wydawnictwo Powergraph, 2021]