Dodany: 08.02.2021 16:37|Autor: mirejlle

Czytatnik: Słowo jest darem

Lektury lutego 2021

13.
Kłamstwa: Faza trzecia (Grant Michael (ur. 1943))
Ocena: 4,5
Gatunek: dziecięca, młodzieżowa
Zdecydowanie dla starszych nastolatków, dużo brutalnych scen. Cykl trzyma poziom, historia jest ciekawa, wszystko zależy od tego, jak długo to się będzie ciągnęło.
14.
Nowe psoty Emila ze Smalandii (Lindgren Astrid)
Gatunek: dziecięca, młodzieżowa
Tym razem i ja i dziecko byłyśmy zachwycone, co tu dużo mówić, te przygody są może i lekko naiwne, ale jakie urocze. Talent pisarski wychodzi w każdym zdaniu, i miłość do dzieci. Cudne historyjki.
15.
Tiramisu z truskawkami (Jagiełło Joanna)
Gatunek: dziecięca, młodzieżowa
Książki w tym cyklu przede wszystkim zyskują poruszaniem bardzo aktualnych problemów i tematyką współczesnej, wcale nie kryształowej młodzieży. Mojej siostrze lat 16 też się podobają, a to wiele znaczy. Treść jest chętnie przez nią czytana, za to decyzje podejmowane przez bohaterów często negowane, a o to przecież chodzi, żeby z lektury wyciągnąć nie tylko przyjemność,ale i korzyść.
16.
Cokolwiek wybierzesz (Szamałek Jakub)
Gatunek: thriller, sensacja, kryminał
Do czego to doszło... zarwałam nockę, niezwykle wciągające, prawdopodobne i dlatego tak przerażające. Można dostać lekkiej paranoi. Książka ważna nie tylko dla świetnej rozrywki, ale i dla uświadomienia sobie tego, że przestajemy panować nad technologiami, które nas otaczają ze wszystkich stron. Oczywiście że natychmiast sięgam po kolejne tomy.
17, 18
Kimkolwiek jesteś (Szamałek Jakub)
Gdziekolwiek spojrzysz (Szamałek Jakub)
Gatunek: thriller, sensacja, kryminał
Jedne z lepszych kryminałów, jakie czytałam kiedykolwiek. Przez konstrukcję bohaterów, prawdopodobieństwo, wybaczam nawet korektorskie błędy. To, jaką pracę autor włożył w przygotowanie się do pisania jest godne podziwu. Świadomość czytelnika wzrasta znacząco. Nowe technologie, internet, to nasza codzienność. Wielu z nas nie wyobraża sobie już życia bez niego i nie pamięta takiego życia.
Nie uważam, żeby natychmiast należało wpadać w paranoję i odcinać się od sieci, ale po przeczytaniu tych kryminałów może staniemy się chociaż odrobinę ostrożniejsi.
Mnie dało do myślenia i na pewno będę polecać dalej. Negowanie, że nam się to nie przydarzy z góry nie ma sensu, bo owszem, być może nie, kiedy dla nikogo nie staniemy się ważni, ale zawsze pozostajemy celem statystycznym, a to sporo zmienia.
19.
Jeszcze żyje Emil ze Smalandii (Lindgren Astrid)
Gatunek: dziecięca, młodzieżowa
Podobało nam się jak nie wiem co. :) Żałujemy, że to już koniec czytanek o koszmarnym małym psotniku. Ktoś, kto potrafił tak pisać, z pewnością bardzo kochał dzieci.
20.
Wielki Mistrz (Canavan Trudi)
Ocena: 4,5
Gatunek: fantasy
Trochę mnie zmęczył ten ostatni tom, po ciekawym drugim spodziewałam się znacznie więcej. Jak na czołowe nazwisko tego gatunku, słabo. A może po prostu ciężko jest już coś odkrywczego wymyślić.
21.
Mleko z miodem (Jagiełło Joanna)
Ocena: 4
Gatunek: dziecięca, młodzieżowa
Głupie typowe rozwiązania, jakby komuś się już pisać nie chciało. Traktowanie czytelnika jak kogoś bezmyślnego przez pomyłki w datach,a nuż nikt nie zauważy, no przepraszam, czytając tomy po kolei nie da się nie zauważyć. Świetnie się zapowiadało, wyszło może nie bardzo źle, ale autorka potrafiła znacznie lepiej. Nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego ani autorka, ani korekta nie odnosi się do poprzednich tomów i nie przypomina sobie faktów.