Dodany: 30.01.2021 18:53|Autor: SFsince2018

Harry Harrison, "Planeta Śmierci 1" - recenzja

Historia opisana w książce rozpoczyna się na planecie Cassylia, gdzie dochodzi do spotkania zawodowego hazardzisty Jasona dinAlta i tajemniczego ambasadora planety Pyrrus - Kerrka. W trakcie rozmowy proponuje on Jasonowi możliwość skorzystania z jego wielomilionowej fortuny, aby ten ograł planetarne kasyno. W następstwie przeprowadzonej akcji bohaterowie opuszczają kasyno z gigantyczną wygraną, jednak ich śladem ruszają wynajęci mordercy. Konieczność ucieczki przed nimi sprawia, że Jason decyduje się udać z Kerrkiem na ojczystą planetę tegoż, zwaną potocznie Planetą Śmierci, by znaleźć tam schronienie oraz poznać historię jej mieszkańców. Na miejscu poznaje lokalną społeczność. Okazuje się, że warunki do życia na planecie diametralnie różnią się od ziemskich. Grawitacja jest dwukrotnie silniejsza, a zwierzęta i rośliny zamieszkujące ten ekosystem wyewoluowały w drapieżne maszyny do zabijania, polujące na ludzi. Na tej planecie wszystko jest śmiertelnie niebezpieczne.

Powieść „Planeta Śmierci 1”, to dzieło, którego od dłuższego czasu poszukiwałem na półkach antykwariatów i księgarń. Wielokrotnie zetknąłem się z opiniami na jej temat, w których czytelnicy zachwycali się nad książką jak i całym cyklem. Dlatego zaraz po jej zakupie z niecierpliwością zasiadłem do lektury licząc na prawdziwą ucztę wyobraźni. Niestety, trochę się zawiodłem. Myślę, że wpływ na to miały wygórowane wymagania w zetknięciu z rzeczywistością.

Książka napisana jest w sposób lekki, cechuje ją bardzo szybki rozwój akcji, bohaterowie są barwni -szczególnie Jason i Meta, którzy w trakcie wydarzeń ulegają stopniowej przemianie, otwierając się na bogaty świat Pyrrusa. Sama fabuła, opowiadająca historię dziejącą się na najbardziej niebezpiecznej planecie w kosmosie, jest przemyślana i wciągająca. Mimo tak ogromnego potencjału mam wrażenie, że potencjał, który w niej tkwił, nie został nawet w połowie wykorzystany. Na domiar złego najsłabszym elementem książki jest jej zakończenie, niepasujące do porywającej akcji, która rozgrywa się w czasie całego pobytu Jasona na Pyrrusie.