Dodany: 21.01.2021 13:09|Autor:

Książka: Zabliźnione serca
Blecher Max
Notę wprowadził(a): jolietjakeblues

z okładki


Emanuel, młody Rumun studiujący w Paryżu, dowiaduje się, że ma gruźlicę kręgosłupa. Trafia do nadmorskiego sanatorium, gdzie zakładają mu gips, który prawie całkowicie go unieruchamia. Podczas miesięcy spędzonych na leżąco w specjalnym wózku Emanuel zaprzyjaźni się z innymi chorymi, będzie świadkiem ich śmierci, zdobędzie miłość, potem okrutnie ją odrzuci... Nie wydarzy się wiele, ale świat widziany oczami nieuleczalnie chorego nabierze niezwykłej intensywności, w której odsłoni swoją niepokojącą naturę.

Blecher oparł fabułę "Zabliźnionych serc" na własnych doświadczeniach. W 1938, rok po ukazaniu się powieści, zmarł po wieloletniej chorobie.


"»Zabliźnione serca« przypominają »Czarodziejską górę« Tomasza Manna. Podobnie jak Hans Castorp trafia do Davos, tak Emanuel przyjeżdża do Berck. Poznajemy całą plejadę przeróżnych bohaterów: pacjentów, dyrektora sanatorium, lekarza, pielęgniarkę. Jest i ekscentryk, i arystokratka, syn światowej sławy inżyniera, jest piękna Polka. [...] Nie jest to jednak dogłębne studium codzienności, jak u Manna. »Zabliźnione serca« to raczej miniatura »Czarodziejskiej góry«, jaką mógłby napisać Kafka bądź Schulz tuż po lekturze Kierkegaarda albo Jaspersa".

Roland Chojnacki


"»Zabliźnione serca« to arcydzieło. Przejmujące do głębi swoją przenikliwą precyzją w ukazywaniu ludzkiej natury w obliczu śmierci. To książka, z którą można żyć, czytać ją wciąż i wciąż na nowo, dokładnie tak, jak potrafi zmuszać do tego wielka literatura".

Paul Bailey


Max Blecher (1909-1938) - pisarz rumuński narodowości żydowskiej. Krótko po tym, jak przyjechał do Paryża studiować medycynę, zdiagnozowano u niego chorobę Potta (gruźlicę kręgosłupa); ostatnich dziesięć lat życia spędził przykuty do łóżka. Zostawił po sobie trzy powieści, tom poezji, dziennik oraz korespondencję, m.in. z Bretonem, Heideggerem i Gide'em. W 2013 ukazała się po polsku pierwsza powieść Blechera, "Zdarzenia w bliskiej nierzeczywistości". "Zabliźnione serca" doczekały się do tej pory przekładu na angielski, hiszpański i niemiecki.


[W.A.B., 2013]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 100
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: