Dodany: 12.01.2021 14:19|Autor:

"Balzac mniej znany: prowadzi nas na parnas, z dala od zwierciadła i gościńca.

Dwa opowiadania. Malarz i kompozytor. Dopóki mówią o tym, co tworzą, oczekuje się arcydzieła. Gdy wreszcie można je poznać, nie da się go zrozumieć. Wizja i rzeczywistość okazują się nieprzystawalne. Artysta jawi się jako niedościgniony geniusz lub żałosny szaleniec. Albo i jedno, i drugie.

O ile Balzac błądził, skupując obrazy, o tyle pod względem literackiego wyczucia malarskości nie miał sobie równych wśród pisarzy swojej epoki - i zapewne niewielu było mu równych poza nią. A opowiadanie »Nieznane arcydzieło« nawet na tle całej »Komedii ludzkiej« to tekst szczególny, w całości bowiem skomponowany jest jak obraz.

Jacek Dehnel

"Bezustannie poszukując prawdy, artysta Balzaca trafia w najczarniejszą ciemność. Jest tyle różnych rzeczywistości, że próbując ogarnąć je wszystkie, kończy się w mroku".

Pablo Picasso

"Balzac to największy powieściopisarz dziewiętnastego wieku, i prawdopodobnie największy powieściopisarz wszech czasów".

"The New York Times"

Honoré de Balzac (1799-1850) - pisarz francuski, ojciec powieści realistycznej. Urodził się w Tours, studiował prawo na Sorbonie, ale porzucił naukę. Próbował, bez powodzenia, dorobić się majątku jako wydawca, drukarz i właściciel odlewni czcionek. W 1850 roku poślubił hrabinę Ewelinę Hańską, polską arystokratkę, z którą wcześniej korespondował przez osiemnaście lat. Trzy miesiące po ślubie zmarł. Był jednym z najpracowitszych pisarzy w dziejach literatury, pozostawił około stu powieści i opowiadań, które złożyły się w monumentalny cykl "Komedia ludzka".

[W.A.B., 2009]