Dodany: 26.12.2020 18:03|Autor:

Książka: Konklawe
Pazzi Roberto
Notę wprowadził(a): jolietjakeblues

z okładki


Po śmierci papieża kardynałowie wybierają ze swego grona następcę. Konklawe tak się jednak przeciąga, że zainteresowanie tracą nawet najwytrwalsi dziennikarze. Tymczasem za zamkniętymi drzwiami pałaców watykańskich dzieje się coś złego - dwóch kardynałów umiera, a dwóch innych zostaje przyłapanych na próbie ucieczki. Co więcej, Stolicę Apostolską nawiedzają plagi szczurów, skorpionów i nietoperzy.

Czy purpuraci poradzą sobie ze skutkami długiego odosobnienia? Czy mimo nieoczekiwanych pokus zdołają zachować czyste sumienie?

Pazzi z wyczuciem dozuje napięcie, łącząc elementy thrillera z głęboką refleksją nad współczesnym społeczeństwem, a także miejscem religii w dzisiejszym świecie. "Konklawe" to również zręcznie nakreślona przypowieść o niebezpieczeństwach samotności i mocy wiary, o słabości zmysłów i sile ducha.

Książka została uhonorowana licznymi nagrodami, m.in. Premio Strega oraz Premio Scanno.


Roberto Pazzi (ur. 1946) - poeta i prozaik, wielokrotny laureat prestiżowych włoskich nagród literackich, takich jak Premio Flaiano czy Premio Commisso. Przez kilkanaście lat był redaktorem działu kulturalnego dziennika "Corriere della Sera", obecnie współpracuje z innymi czołowymi gazetami włoskimi. Jest autorem wielu książek, m.in. "Cercando l'imperatore" ("W poszukiwaniu władcy", 1985), "La principessa e il drago ("Księżniczka i smok", 1986), "Il signore degli occhi" ("Władca oczu", 2004). "Konklawe" (2001) szybko stało się bestsellerem we Włoszech i trafiło na listę pięćdziesięciu najlepszych książek roku magazynu "Publishers Weekly".

Książka została dotychczas przetłumaczona m.in. na francuski, niemiecki, angielski, portugalski, hiszpański, rosyjski, japoński.


"Czytadło doskonałe. Pazzi wie sporo, nie życzy bohaterom źle, ale bezlitośnie wykorzystuje anachronizmy i śmieszności Instytucji za Żelazną Bramą".

Adam Szostkiewicz


"Utwór fascynujący i obrazoburczy, ale nigdy cyniczny".

"La Repubblica"


"Oto mistrz prozy: nic dziwnego, że upatruje się w nim następcę Calvino".

"The Observer"


[W.A.B., 2007]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 42
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: