Dodany: 30.11.2020 20:30|Autor:

"Wdzięczność jest najbardziej religijnym uczuciem. Człowiek wdzięczny widzi, że wszystko dostaje. Widzi Stwórcę swojego życia, który wszystko mu daje".

Jan Twardowski

Ksiądz Jan Twardowski zawsze za wszystko dziękował – Bogu i ludziom. Dziękował za łatwe i trudne szczęście, za to, co miłe i niemiłe. Dziękował za to, za co na ogół się nie dziękuje, bo bunt, pytanie "dlaczego właśnie ja?" przesłaniają wszystko. Dziękował też, a może zwłaszcza, za niesłuszne oskarżenia, plotki, spotkania obszczekane, przykrości i upokorzenia. O wdzięczności mówił do końca. W jednej z najpóźniejszych swoich homilii – a głosił je do połowy roku 2003 – powtórzył myśl, która przewija się przez kilkadziesiąt lat jego pracy kapłańskiej: "Dla mnie wdzięczność jest odmianą pokory. […] Wdzięczność to najbardziej religijne uczucie. Bo to zawsze wdzięczność Bogu". Drugi nurt twórczości – poezja – myśl tę przynosi w niejednym wierszu.

Na niniejszą antologię, zatytułowaną "Wdzięczność do końca", składają się wiersze oraz refleksje znane z innych publikacji autora, a także trzynaście tekstów prozą publikowanych po raz pierwszy.

[Święty Wojciech Dom Medialny, 2017]