Dodany: 12.11.2020 22:18|Autor: justyna39

Ciemny błękit...


Radca kryminalny Christian Abell staje przed kolejnym trudnym zadaniem. Czy uda mu się rozwikłać sprawę związaną z zagadkowym zabójstwem? Co mają z tym wspólnego tajemnicze dzieła sztuki?

"Martwy błękit" to drugi tom z cyklu o Christianie Abellu. Akcja powieści umiejscowiona jest w latach trzydziestych XX wieku, gdy niemiecka partia socjalistyczna rosła w siłę, a Adolf Hitler umacniał swoją pozycję. Tym razem również mamy do czynienia z morderstwem, które przysparza radcy kryminalnemu niemało trudności i problemów.
Abell musi rozwikłać sprawę związaną ze śmiercią Saula Rottenberga, kolekcjonera dzieł sztuki, Pierwszy trop prowadzi do brata zamordowanego, który rzekomo dopuścił się morderstwa z zazdrości, lecz ten uparcie utrzymuje swoją wersję wydarzeń. Kolejnym podejrzanym okazuje się niejaki Chaim Rottenberg, uwikłany w podejrzane interesy. Niezrażony radca stara się podążać odpowiednim tropem, przy czym nawiązuje bliższą znajomość z uroczą kobietą zafascynowaną jego osobą, która staje się dla niego zarówno wspólniczką jak i kochanką. Oboje próbują rozwikłać zagadkę tajemniczych symboli oraz ukrytych dzieł malarskich. Radcę wspomaga też wachmistrz Kukulka, który nieraz pomógł mu wydostać się z opresji.

Christian Abell, niepokorny i bezkompromisowy, zdaje się swoją postawą irytować swoich zwierzchników. Jednakże dzięki niezawodnej intuicji i przebiegłości radcy udaje się wywiązać z niejednego zadania. Mężczyzna, niegdyś zafascynowany historią sztuki, ma okazję przyjrzeć się bliżej sprawie związanej z niezwykłymi dziełami sztuki. Przy okazji poznaje historię Kabały oraz jej znaczenie.

Autor w umiejętny sposób ukazał nie tylko sytuację polityczną i społeczną Niemiec, ale również w interesujący sposób przedstawił wątek dotyczący zamordowanego Żyda oraz jego pokaźnej kolekcji dzieł malarskich. Możemy też poznać bliżej świat Kabały i jej wyznawców. Ciekawe wydają się relacje między Salomonem Rottenbergiem a jego bratankiem, który ponoć zamieszany był w podejrzane interesy.

Uważam, że jest to powieść godna uwagi, gdyż zawarty jest w niej wątek zarówno kryminalny, jak i historyczny. Niewątpliwie sposób zabójstwa i okoliczności śmierci Saula Rottenberga okazują się intrygujące, a do kręgu osób podejrzanych o zabójstwo zalicza się kilka osób. Także dzieje arcydzieł malarskich niewątpliwie są interesujące.

Do zalet powieści zaliczają się również sami bohaterowie, którzy zostali wykreowani dosyć wiarygodnie. Odważny i zdeterminowany Christian Abell, lojalny Kukulka, urocza Gabrielle oraz podejrzany Salomon Rottenberg - oto kilkoro nietuzinkowych bohaterów, którzy nadają więcej wyrazistości samej powieści.

Serdecznie polecam tę powieść.

Recenzję opublikowałam na blogu oraz na innym portalu.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 305
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: