Dodany: 12.11.2020 22:18|Autor: justyna39

Ciemny błękit...

Radca kryminalny Christian Abell staje przed kolejnym trudnym zadaniem. Czy uda mu się rozwikłać sprawę związaną z zagadkowym zabójstwem? Co mają z tym wspólnego tajemnicze dzieła sztuki?

"Martwy błękit" to drugi tom z cyklu o Christianie Abellu. Akcja powieści umiejscowiona jest w latach trzydziestych XX wieku, gdy niemiecka partia socjalistyczna rosła w siłę, a Adolf Hitler umacniał swoją pozycję. Tym razem również mamy do czynienia z morderstwem, które przysparza radcy kryminalnemu niemało trudności i problemów.
Abell musi rozwikłać sprawę związaną ze śmiercią Saula Rottenberga, kolekcjonera dzieł sztuki, Pierwszy trop prowadzi do brata zamordowanego, który rzekomo dopuścił się morderstwa z zazdrości, lecz ten uparcie utrzymuje swoją wersję wydarzeń. Kolejnym podejrzanym okazuje się niejaki Chaim Rottenberg, uwikłany w podejrzane interesy. Niezrażony radca stara się podążać odpowiednim tropem, przy czym nawiązuje bliższą znajomość z uroczą kobietą zafascynowaną jego osobą, która staje się dla niego zarówno wspólniczką jak i kochanką. Oboje próbują rozwikłać zagadkę tajemniczych symboli oraz ukrytych dzieł malarskich. Radcę wspomaga też wachmistrz Kukulka, który nieraz pomógł mu wydostać się z opresji.

Christian Abell, niepokorny i bezkompromisowy, zdaje się swoją postawą irytować swoich zwierzchników. Jednakże dzięki niezawodnej intuicji i przebiegłości radcy udaje się wywiązać z niejednego zadania. Mężczyzna, niegdyś zafascynowany historią sztuki, ma okazję przyjrzeć się bliżej sprawie związanej z niezwykłymi dziełami sztuki. Przy okazji poznaje historię Kabały oraz jej znaczenie.

Autor w umiejętny sposób ukazał nie tylko sytuację polityczną i społeczną Niemiec, ale również w interesujący sposób przedstawił wątek dotyczący zamordowanego Żyda oraz jego pokaźnej kolekcji dzieł malarskich. Możemy też poznać bliżej świat Kabały i jej wyznawców. Ciekawe wydają się relacje między Salomonem Rottenbergiem a jego bratankiem, który ponoć zamieszany był w podejrzane interesy.

Uważam, że jest to powieść godna uwagi, gdyż zawarty jest w niej wątek zarówno kryminalny, jak i historyczny. Niewątpliwie sposób zabójstwa i okoliczności śmierci Saula Rottenberga okazują się intrygujące, a do kręgu osób podejrzanych o zabójstwo zalicza się kilka osób. Także dzieje arcydzieł malarskich niewątpliwie są interesujące.

Do zalet powieści zaliczają się również sami bohaterowie, którzy zostali wykreowani dosyć wiarygodnie. Odważny i zdeterminowany Christian Abell, lojalny Kukulka, urocza Gabrielle oraz podejrzany Salomon Rottenberg - oto kilkoro nietuzinkowych bohaterów, którzy nadają więcej wyrazistości samej powieści.

Serdecznie polecam tę powieść.

Recenzję opublikowałam na blogu oraz na innym portalu.