Dodany: 25.10.2020 12:51|Autor: Jusztuczka

Szybka historia kolei!

"Ooodjazd!" Gerarda Lo Monaco, wydany przez Dwie Siostry, to cudowna książka-rozkładanka, przedstawiająca skróconą historię kolei. W książce opisano 5 najważniejszych pojazdów kolejowych świata, od "Rakiety" Stephensona, przez kolej nadziemną w Nowym Jorku (swoją drogą, pisałam w połowie studiów referat o rewitalizacji High Line), "Latającego Szkota", po japońskiego Shinkansena i francuskiego TGV. "Rakieta" zaprojektowana przez George'a Stephensona była pierwszym parowozem w historii, który połączył ważne miasta w Anglii, czyli Liverpool oraz Manchester, z kolei francuski TGV znany jest z największej prędkości, jaką do tej pory udało się osiągnąć kolei, wynoszącej 574 km/h.

"Ooodjazd!" to prawdziwa uczta dla umysłu, ale przede wszystkim dla oczu. Precyzyjna robota pozwala podziwiać 5 różnych pociągów w różnych przestrzeniach czasowych. Całość została wspaniale przemyślana, jest kolorowa, w scenach uczestniczą nie tylko opisywane pojazdy, ale także ludzie ubrani odpowiednio do swoich czasów. Tę książkę można oglądać godzinami i za każdym razem zwracać uwagę na coś innego, dopatrywać się kolejnych detali.
Z całego serca polecam tę książkę młodym fanom kolei, z pewnością znajdą coś dla siebie!

Recenzja ukazała się na moim instagramie oraz na innych portalach książkowych.