Dodany: 22.10.2020 21:28|Autor: justyna39

Moje wrażenia z lektury "Byłam schizofreniczką"

Co to znaczy być chorym psychicznie? Co oznaczają zaburzenia psychiczne i kogo dotyczą? Co oznacza bycie schizofrenikiem? Barbara Rosiek, autorka kilku książek, w tym "Pamiętnika narkomanki" i "Kokainy", w odważny sposób ujawnia swoje psychotyczne przeżycia, nie stroniąc od trudnych i bolesnych wspomnień. "Byłam schizofreniczką" to nieco zawiła, lecz bardzo emocjonalna opowieść o chorobie, o trudnych relacjach z ludźmi i o potrzebie bliskości drugiej osoby. To również prawdziwa opowieść osoby samotnej i niezrozumianej.

Autorka już od wczesnych lat zmagała się z zaburzeniami psychicznymi i brakiem wsparcia ze strony najbliższych. Podczas pobytu w szpitalu psychiatrycznym również nie mogła liczyć na akceptację i zrozumienie, których wówczas potrzebowała. Nie żywiła ciepłych uczuć do rodziców, którzy ją skrzywdzili. Jednakże autorka nie żałuje tych lat naznaczonych cierpieniem i zaburzeniami psychicznymi, gdyż stała się silniejsza.

Moją szczególną uwagę przykuł opis przeżyć autorki i sama choroba. Niezrozumienie i odtrącenie zamiast wsparcia często pojawiają się w opisie obok zaburzeń psychicznych. W niektórych opisach autorka odnosi się również do przeżyć religijnych (nawiązanie do Boga lub Chrystusa) a nawet mistycznych, gdzie schizofrenik jawi się jako osoba wybrana przez Boga. Interesujące wydaje się spojrzenie osoby chorującej na świat i otoczenie, gdyż jej wewnętrzne przeżycia i doświadczenia w pewnym stopniu różnią się od przeżyć i doświadczeń osoby zdrowej. To, czego doświadczyła autorka, pozwoliło jej na opisanie własnych głębszych przemyśleń i rozważań.

"Byłam schizofreniczką" bez wątpienia zalicza się do książek, które skłaniają do refleksji. Zagłębiając się uważnie w lekturę, można dostrzec ów zamknięty świat osób chorujących na schizofrenię, niedostępny dla zdrowych; zagadkowy, mistyczny świat pełen kontrastu (Bóg, szatan, dobro, zło ).

Uważam, że jest to interesująca pozycja, gdyż temat choroby psychicznej nie jest zbyt znany. Świat osób z zaburzeniami psychicznymi wydaje się ciągle niezrozumiały. Dzięki tej pozycji można lepiej poznać ten zamknięty świat. Sam język książki, choć nieco chaotyczny, wydaje się całkowicie zrozumiały i przystępny.

Z zainteresowaniem czytałam tę pozycję. Odniosłam jednak wrażenie, że zabrakło czegoś głębszego w całej tej historii, która mogła być nieco bardziej rozwinięta. Interesujący wydaje się wątek odnoszący się do choroby psychicznej oraz do relacji z innymi ludźmi.

Polecam tę pozycję osobom zainteresowanym tematem zaburzeń psychicznych.

Recenzję opublikowałam na blogu oraz na innym portalu.