Dodany: 30.09.2020 12:12|Autor:

"W swojej mistrzowskiej książce Joanna Tokarska-Bakir poddaje zasadniczej rewizji nasze rozumienie jednego z najważniejszych wydarzeń Polski powojennej, pogromu kieleckiego z roku 1946. Dzięki dogłębnemu prześwietleniu biografii osób zamieszanych w to wydarzenie, a także jego kontekstu społecznego Tokarska-Bakir wytycza drogę, która przełamując podziały ideologiczne na prawicę i lewicę, wprowadza nas w złożoność powojennej codzienności, która niespodziewanie stała się zarzewiem horroru. Ta przenikliwa książka nie jest skierowana do specjalistów, ale do tych wszystkich, którzy poszukują prawdy ukrytej za politycznymi pewnikami współczesności".

prof. Michael C. Steinlauf, prof. emeritus, Gratz College

Prof. zw. dr hab. Joanna Tokarska-Bakir (ur. 1958), antropolożka kultury, pracowniczka Instytutu Slawistyki PAN. Stypendystka m.in. A. W. Mellona, A. von Humboldta, Davis Center for Historical Studies, Princeton University, Marie Curie Fellowship w Institute for Advanced Study w Princeton. Autorka m.in. "Légendes du sang. Une anthropologie du préjugé antisémite en Europe", Albin Michel, Paris 2015 (wyd. pol. "Legendy o krwi. Antropologia przesądu", 2008); "Pogrom w Cries. Essays on Polish-Jewish History, 1939-1946", Peter Lang, Frankfurt am Main 2017 (wyd. pol. "Okrzyki pogromowe. Szkice z antropologii historycznej Polski lat 1939-1946", 2012).

[Czarna Owca, 2018]