Dodany: 29.09.2020 13:44|Autor: Uleczkaa38

Apokalipsy w komiksowej postaci ciąg dalszy!

Typ recenzji: Oficjalna PWN

Recenzent: Urszula Janiszyn

Nakładem Wydawnictwa Egmont Polska ukazała się właśnie "Alfa", druga odsłona komiksowego cyklu "Green Class" autorstwa Jérôme'a Hamona i Davida Tako. Cyklu, przedstawiającego apokaliptyczną wizję świata po pandemii, w wyniku której zarażone osoby przeobrażają się w roślinopodobne potwory. Poniżej postaram się podzielić z wami moimi wrażeniami z lektury tej pozycji.

Luizjana, obszar epidemii, a w nim grupa kilkorga kanadyjskich uczniów, których szkolny wyjazd zamienił się w najprawdziwsze piekło na Ziemi. Przemierzają oni bagniste tereny Luizjany w pogoni za ogromnych rozmiarów roślinnym potworem, który porwał ich zakażonego kolegę i jego siostrę. Śladem potwora i dwójki nastolatków podąża także pewna grupa fanatycznych najemników pod wodzą tajemniczego "pułkownika". Tym samym też rozpoczyna się walka z czasem, której stawką jest życie Noah i jego siostry...

Druga odsłona cyklu francuskich autorów kontynuuje barwną, niezwykle dynamiczną i zarazem klimatyczną relację o losach kilkorga nastolatków, walczących o przetrwanie w samym centrum apokaliptycznej epidemii. Tym samym też strony opowieści wypełnia wartka akcja, spektakularna przygoda, niemniej okazałe emocje oraz niepowtarzalny klimat, wiążący się tyleż z miejscem - bagnistą Luizjaną - co i okolicznościami wydarzeń, czyli walką o przetrwanie w świecie potworów i ludzi, którzy często okazuję się groźniejszymi, aniżeli przemienieni mutanci. Wszystko to zaś kryje się pod postacią intrygującego tekstu, jak i przede wszystkim malowniczej szaty ilustracyjnej.

Scenariusz niniejszego komiksu skupia się na losach kilkorga nastoletnich bohaterów, którzy podążają śladem olbrzymiego potwora i porwanego przez niego rodzeństwa. To właśnie u ich boku przyjdzie nam odkrywać kolejne zakątki tej apokaliptycznej rzeczywistości, docierać do zagadkowych miejsc i walczyć o życie - tak z hordami potworów, jak i również z niebezpiecznymi ludźmi. Tym samym relację tę wypełnia wielka przygoda, liczne zaskoczenia, kilka dramatycznych i poruszających scen, jak też wielkie emocje, których nie spodziewalibyśmy się po komiksie spod znaku fantastyki i grozy. Całość wieńczy zaś mocny, spektakularny i enigmatyczny finał...

Wspaniale przedstawia się szata ilustracyjna tej opowieści, za którą odpowiada David Tako. Autor ten zaoferował nam niezwykle klimatyczne rysunki, pociągnięte lekką kreską, ale też budzące skojarzenia z japońską mangą. Charakteryzuje je znakomite kadrowanie, wyraziste oddawanie emocji na twarzach bohaterów oraz wielka szczegółowość - tak na pierwszym planie, jak i w tle. Do tego dochodzą ciemne, mroczne i idealnie oddające klimat tej opowieści kolory. Całościowo należy ocenić tę szatę bardzo wysoko, w zasadzie pod każdym względem.

Opowieść została stworzona z myślą o nastoletnich odbiorcach, m.in. z uwagi na wiek bohaterów komiksu. Tym bardziej też warto docenić tutaj to, że obok rozrywki, barwnej akcji, szczypty humoru i wielkich emocji, znajdziemy tu także cenną lekcję o tym, jak ważną jest przyjaźń i rodzina w życiu każdego człowieka. To, że bohaterowie poświęcają się dla dobra zainfekowanego kolegi, wydaje się niezwykle ważnym, wzruszającym i pięknym motywem, który z pewnością warto docenić.

Lektura tej pozycji oferuje nam dokładnie wszystko to, czego tylko moglibyśmy od tego typu opowieści oczekiwać. Począwszy od odważnej wizji apokalipsy, poprzez wyraziste postacie i nieprzewidywalny scenariusz wydarzeń, a kończąc na niepowtarzalnym klimacie oddanym słowami i obrazem - każdy z tych elementów, mówiąc kolokwialnie, "zagrał" tu w 100%, dzięki czemu możemy uznać ten komiks za ciekawą, dobrą i wartą poznania pozycję.

Słowem podsumowania - komiksowa opowieść "Green Class: Alfa", to intrygująca, dopracowana w każdym względzie i mająca wiele do zaoferowania kontynuacja pierwszej odsłony tego cyklu. Kontynuacja, która bawi i zapewnia wielkie emocje, a przy tym też rozbudza apetyt na ciąg dalszy. Tym samym w oczekiwaniu na kolejną część serii polecam z jak największym przekonaniem sięgnięcie po ten tytuł, który z pewnością was nie rozczaruje!

Ocena recenzenta: 5/6