Dodany: 23.09.2020 19:30|Autor: zielkowiak

Sprawdź czy przypadkiem nie jesteś Buldożerem, Pionkiem, Czarusiem, Okazjonalnym Bałaganiarzem...

Weszłam w posiadanie "Od myślenia do olśnienia" z myślą, że przyda się do nauki notowania w szkole. Okazało się, że jest to publikacja raczej skierowana do menadżerów i dyrektorów firm, by mogli przygotowywać ciekawe w formie prezentacje dla swoich pracowników/sponsorów/ kierowników/ rad nadzorczych itp.

Książka zawiera wiele graficznych pomysłów na notatki na bazie koła, okręgu, kwadratu, osi, trójkąta, piramidy i kilku wymyślnych projektów typu "kod kreskowy" czy "złudzenie Ebbinghausa". W dużej części dotyczy prezentacji sprzedaży, produkcji, finansów itp. Ale nie tylko. Prawie pod każdym wykresem jest ćwiczenie do zastanowienia się, jak można wykorzystać ten typ grafiki do własnych potrzeb. Nie tylko firmowych, ale też osobistych.

Mimo, że nie należę do biznesowego kręgu odbiorców, nie żałuję lektury. Kilka wykresów dotyczy wprost szkoły i zarządzania nią. Szczególnie "Piramida pięciu dysfunkcji pracy zespołowej", która przedstawia u podstawy "brak zaufania- brak otwartości", a potem kolejno ku zwężającemu się szczytowi "strach przed konfliktem-sztuczna harmonia; brak zaangażowania - niejasności; unikanie odpowiedzialności - niskie standardy; brak koncentracji na wynikach - status i ego", jest tam też ćwiczenie "Przedyskutuj otwarcie z zespołem, jak wspierać poniższe elementy: zaufanie (poprzez przełamywanie braku otwartości i przyznanie się do słabości); konstruktywny konflikt ( w miejsce sztucznej harmonii); zaangażowanie (dzięki jasnemu wyjaśnianiu wszystkich nieścisłości); odpowiedzialność (poprzez podniesienie niskich standardów) i skupienie na wynikach (dzięki wyeliminowaniu kwestii indywidualnego statusu i ego jego poszczególnych osób)" [1].
Z mojej perspektywy ciekawy był też diagram Venna o idealnym członku zespołu, gdzie autor pokazuje wzajemny wpływ na siebie Skromności (pokory), Głodu (symbolizującego członków zespołu, którzy są pilni i motywują się samodzielnie) oraz Mądrości, czyli kierowania się rozsądkiem. Różnych pracowników mających mieszankę tych cech nazywa się tu: Buldożerami, Pionkami, Czarusiami, Okazjonalnymi Bałaganiarzami, Uroczymi Obibokami, Przebiegłymi Politykami... [2]. Któż z nas nie spotkał na swojej drodze takich ludzi zamiast Idealnego Członka Zespołu?

Dla mnie interesujące były też wnioski z analizy "Trójkąta satysfakcji biznesowej" i Trójkąta motywacji osobistej". Polecam nie tylko menadżerom i finansistom.

W książce ciekawe są nawet same nazwy diagramów "Krąg stróża" (o roli lidera), "Koncepcja rzek i tam", "Długi ogon", "Dzień kodu kreskowego", w końcu "Schemat blokowy - nie bądź frajerem"... Dla tych, co nie chcą czytać całej publikacji od deski do deski, zamieszczony jest spis wykresów i prezentacji wg tematu, np.: kreatywność, klienci, dane, efektywność, motywacja, negocjacje, organizacja, strategia, plany roczne.

[1] Kevin Duncan, "Od myślenia do olśnienia", przeł. Agata Trzcińska-Hildenbrandt, wyd.Zwierciadło, 2019, str. 139.
[2] Tamże, str. 140.