Dodany: 18.08.2020 18:09|Autor:

"Historia literatury polskiej" - owoc wykładów Czesława Miłosza, profesora literatur słowiańskich University of California w Berkeley - mimo iż przeznaczona była dla czytelnika zachodniego, przynosi wykład dziejów naszej literatury, który okazuje się zaskakująco odkrywczy i ciekawy również dla publiczności polskiej. O atrakcyjności tej pozycji przesądza nie tylko niezwykle profesjonalne wywiązanie się przez Miłosza ze swoich obowiązków profesorskich. Choć narzucają one ton obiektywny i ważenie ocen, "podręcznik" pisany przez tego właśnie autora jest dla czytelnika pasjonujący ze względu na nieuchronnie osobisty ton, rozkład akcentów, hierarchie wartości i preferencje - słowem, ze względu na to, co ktoś taki jak Czesław Miłosz uznaje w tradycji rodzimej literatury za ważne i bliskie. W porównaniu z innymi "kursami" literatury polskiej znajdzie tu czytelnik interesująco nakreślone tło historyczne, oryginalnie napisane biogramy twórców oraz wiele nieznanych szczegółów i smakowitych detali, zarówno z obszaru literatury staropolskiej, jak i romantycznej czy też współczesnej.

[Znak, 2010]