Dodany: 17.08.2020 15:28|Autor: martynak

Nie każdy książę musi znaleźć swoją księżniczkę

Recenzja oficjalna PWN
Recenzent: Martyna Kardyś

Zdania co do wykorzystania technologii w wychowywaniu są podzielone. Jedni rodzice są tego zwolennikami, inni - zdecydowanymi przeciwnikami. Można jednak spróbować sprytnie wykorzystać telefon nie tylko do oglądania bajek, ale także jako rozszerzenie świata książek dla dzieci. To rozwiązanie wykorzystano w książeczce "O księciu, który dostał kosza" Jordi Palet.

Bajki przyzwyczaiły nas do tego, że książę nie musi się nawet bardzo starać, by zdobyć miłość księżniczki. Jordi Palet postanowiła przedstawić nieco inną historię. Co się stanie, kiedy mimo ogromnych starań księciu nie uda się podbić serca księżniczki?

Najmocniejszą stroną propozycji Jordi Palet jest niestandardowe podejście do formy bajki. Tu księżniczka z księciem nie żyją długo i szczęśliwie. Autorka postawiła na niecodzienne zakończenie. W całej historii nie brakuje też humoru, dzięki czemu lektura będzie stanowić frajdę dla całej rodziny.

Pod względem graficznym "O księciu, który dostał kosza" również wypada bardzo dobrze. Ciekawe i kolorowe ilustracje z pewną dozą dobrego humoru zachwycą każdego małego czytelnika. Stanowią one doskonałe dopełnienie historii. Niektóre elementy są czarno-białe i stanowią pole do popisu dla małych artystów. Całość jest spójna i zdecydowanie przyczynia się do rozwoju wyobraźni dzieci.

Ciekawe dopełnienie stanowi świat rozszerzony, do którego dostęp uzyskujemy po pobraniu darmowej aplikacji. Znajdziemy tam różne animacje, dźwięki i zadania z bohaterami opowieści. Wszystko to czyni książkę jeszcze bardziej interesującą dla młodego czytelnika. Wykorzystanie technologii stanowi również dobry argument dla dzieci, których wcześniej czytanie nie interesowało. Za pomocą aplikacji możemy pokazać im, że książki są ciekawe i wystarczy trochę wyobraźni, by dobrze się bawić podczas lektury.

"O księciu, który dostał kosza" to nie tylko książka, która spodoba się całej rodzinie. Może ona przekonać do czytania nawet najoporniejsze dzieci. Ciekawym pomysłem jest umiejętne połączenie lektury z technologią, wskazujące, że smartfon czy tablet nie muszą służyć jedynie do gier czy oglądania bajek.

Ocena recenzenta: 5/6