Dodany: 10.08.2020 23:50|Autor:

Powieść przygodowa "Tajemnicza wyspa" jest bodaj najpopularniejszym dziełem sławnego francuskiego pisarza Juliusza Verne'a, a zarazem arcydziełem światowego kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej. Opisuje losy pięciu bohaterów - inżyniera Cyrusa Smitha, dziennikarza Gedeona Spiletta, marynarza Bonawentury Pencroffa, nastolatka Harberta Browna i służącego Naba. Aby wydostać się z oblężenia miasta Richmond, w którym zostali uwięzieni przez armię Południa podczas wojny Secesyjnej w Stanach Zjednoczonych, bohaterowie powieści postanawiają uciec balonem. Zrywa się huragan, balon zostaje uniesiony nad ocean i rozbija się na bezludnej wyspie. Rozbitkowie początkowo eksplorują wyspę, by wkrótce z odkrywców przemienić się w kolonizatorów próbujących zasiedlić i ucywilizować dziewiczy ląd. Poznają tam tajemniczego kapitana Nemo, który zdaje się nad nimi czuwać i pomagać im w trudnych, a niekiedy dramatycznych chwilach, jakie przeżyją.

Powieść "Tajemnicza wyspa" jest ostatnią częścią tak zwanej "dużej trylogii Vernowskiej", na którą składają się także "Dzieci kapitana Granta" i "Dwadzieścia tysięcy mil podwodnej żeglugi".

Lektura w klasach 4-6 szkoły podstawowej

[Siedmioróg, 2020]