Dodany: 24.07.2020 09:04|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Ekranizacje prozy Olgi Tokarczuk

Powstaje film według prozy Olgi Tokarczuk. Projekt otrzymał dotację Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości 2 mln zł. Obraz zrealizuje ekipa na czele z Kasią Adamik jako reżyserką.

Jak przekazał Dawid Dróżdż w artykule zatytułowanym „Kobiecy przełom w polskim kinie?”, zamieszczonym w „Gazecie Wyborczej” z 23 lipca, film zatytułowany „Zima pod znakiem wrony” będzie koprodukcją polsko-niemiecko-szwedzką, a scenarzystką jest Sandra Buchta z Niemiec.

Inspiracją scenariusza jest opowiadanie Olgi Tokarczuk „Profesor Andrews w Warszawie”, które po raz pierwszy było opublikowane w 1998 roku w „Tygodniku Powszechnym”. Jak pisze autor artykułu: „nowelka opowiada historie profesora psychiatrii z Anglii, które 12 grudnia 1981 roku przyjeżdża do Warszawy na konferencję. W nocy zostaje wprowadzony stan wojenny. Na ulicę wjeżdżają czołgi, a profesor jest pozostawiony sam sobie”.

Opowiadanie weszło potem do tomu „Gra na wielu bębenka”, którego pierwsze wydanie ukazało się w 2002 roku nakładem wydawnictwa Ruta w Wałbrzychu, a potem było kilkakrotnie wznawiane przez Wydawnictwo Literackie. „Profesor Andrews w Warszawie” ukazał się też oddzielnie, ale wraz z opowiadaniem „Wyspa”, w 2018 roku u tego samego wydawcy.

Jak czytamy dalej w „Gazecie Wyborczej”, obsada filmu nie jest jeszcze znana, ale prowadzone są rozmowy z Jasonem Isaacsem, który grał m. in. Lucjusza Malfoya w filmach o Harrym Potterze. Zdjęcia zaplanowano na jesieni przyszłego roku.

Pierwszy pełnometrażowy film oparty na prozie Olgi Tokarczuk to „Żurek”, na podstawie opowiadania pod tym samym tytułem. Nakręcił go Robert Brylski w 2003 roku i znacząco rozbudował pierwowzór literacki. W 2007 roku powstał film krótkometrażowy Agnieszki Smoczyńskiej oparty na opowiadaniu „Ariadna na Naksos”. „Zniknięcie” natomiast to powstała w 2011 roku pełnometrażowa fabuła oparta na książce „Bieguni”, a ściślej na opowiadaniach w niej zawartych: „Kunicki Woda”, „Kunicki Woda II” i „Kunicki Ziemia”. Film „Pokot” Agnieszki Holland z 2017 roku był oparty na książce „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Kilka tekstów Olgi Tokarczuk zekranizowano w telewizji: „E.E.”, „Prawiek i inne czasy”, „Numery”, „Skarb” oraz „Miłości” (na podstawie opowiadania „Gra na wielu bębenkach”). I jeszcze „Glicynia” – etiuda szkolna oparty na opowiadania pod tym samym tytułem.

[źródło: rynek książki]