Dodany: 10.07.2020 10:04|Autor:

nota wydawcy


Iran, kiedyś znany jako Persja, jest siedemnastym co do wielkości krajem na świecie. Zamieszkiwany jest przez starożytny naród, który posiada bogatą historię i wyjątkową kulturę. W ciągu ostatniego stulecia największym surowcem Iranu, ale i jego największym przekleństwem, stała się ropa naftowa. Spowodowała ona, że Stany Zjednoczone i inne światowe mocarstwa systematycznie próbują przejąć jej wydobycie. Po tym, jak chciwy perski monarcha sprzedał wszystkie irańskie zasoby ropy i gazu brytyjskiemu finansiście w 1901 roku, rozpoczął się nieustający wyścig o protektorat nad tym krajem.

Korzystając z niedawno odtajnionych dokumentów i notatek, uznany przez krytyków autor, Dan Kovalik, całkowicie wywraca klisze informacyjne i opinie na temat napięć na linii Iran-USA, których pełne są mainstreamowe media. Pełnej wiwisekcji poddaje rolę Stanów Zjednoczonych, które w walce o władzę gospodarczo-polityczną nad tym zakątkiem świata nie cofają się tak przed manipulacją, jak i nie wahają się używać metod wprost zbrodniczych.

Kovalik pozwala zachodniemu czytelnikowi spojrzeć poza matrix, by mógł on zmierzyć się z przemilczanymi faktami najnowszej historii i nieznanymi aspektami zapalnej teraźniejszości. Książka jest ostrzeżeniem, autor przewidując z dużą dozą prawdopodobieństwa, co może wyniknąć z obecnych napięć, stara się nakreślić drogi wyjścia.


Dan Kovalik – publicysta i prawnik zajmujący się prawami człowieka, prawami pracowniczymi i działaniami na rzecz pokoju na świecie. Jest znanym krytykiem polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych. Publikował m.in. na łamach dwutygodnika „CounterPunch” i portalu „Huffington Post”. Obecnie prowadzi wykłady na temat praw człowieka na wydziale prawa Uniwersytetu w Pittsburgu. „Christian Science Monitor” nazwał go „jednym z najwybitniejszych obrońców kolumbijskich robotników w Stanach Zjednoczonych”. Jako prawnik prowadził sprawy dotyczące roszczeń przeciwko kompanii Coca-Coli, korporacjom Drummond i Occidental Petroleum w związku z naruszeniami praw człowieka w Kolumbii.

[Wektory, 2020]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 56
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: