Dodany: 23.06.2020 20:42|Autor: cherryladyreads

Dynamiczny thriller, który trzyma w napięciu

Historia zaczyna się dynamicznie, katastrofą kolejową, w której ginie wiele osób, i ta dynamika zostanie pociągnięta przez całą powieść. Nie można się z tą książką nudzić, bo wydarzenia intrygują czytelnika, a prowadzone przez policję śledztwo cały czas nabiera tempa.

Główna bohaterka, Ziba MacKenzie, jest profilerką i pomaga policji stworzyć portret psychologiczny seryjnego mordercy zwanego Kastratorem. Cały czas w jej głowie siedzą ostatnie słowa kobiety, której pomagała po wykolejeniu się pociągu. Z pozoru nic nieznaczące zdanie okaże się bardzo ważne w poszukiwaniu i odkryciu prawdy w toczącym się śledztwie.
Ziba jest postacią, która doskonale potrafi trafnie oceniać ludzi. Została też wyszkolona przez Specjalny Pułk Rozpoznawczy, więc umie śledzić swój cel i obronić się w razie ataku. Podczas konferencji prasowej zwraca się do mordercy oferując swoją pomoc. I to działanie sprawia, że Kastrator uzna ją za swojego Anioła Stróża. Od teraz to ona będzie śledzona przez mordercę, który wciągnie ją w swoją grę. Z każdą kolejną stroną czuć narastające napięcie, jakie Kastrator wywiera na kobiecie.

W książce mamy różne sposoby prowadzenia narracji. Najczęściej mamy do czynienia z narracją pierwszoosobową prowadzoną przez Zibę, i to właśnie z jej pomocą odkrywamy motywy mordercy. A podejrzanych mamy całkiem sporo, więc zadanie wcale nie będzie łatwe.
Mamy tutaj również rozdziały z narracją w trzeciej osobie, które pozwalają nam być świadkami zbrodni dokonywanych przez Kastratora. Ciekawym elementem, który popycha sprawcę do zbrodni, są urojenia i przekonanie, że wypełnia on wolę Boga.

„Krew za krew” to dynamiczny i trzymający w napięciu thriller, który doskonale obrazuje pracę profilera kryminalnego. Bardzo podobało mi się tworzenie profilu sprawcy i typowanie podejrzanych. Ziba jest postacią charyzmatyczną, która wie, jak o siebie zadbać. Imponowało mi jej racjonalne podejście i ogromna wiedza.
Powieść pozwala nam też zajrzeć w głąb umysłu człowieka skrzywdzonego w dzieciństwie, pragnącego wymierzyć karę za grzechy, oczyścić świata ze zła i dokonać zemsty, by ukoić swój ból. Utwierdza nas w przekonaniu, że nasze doświadczenia z przeszłości kształtują naszą postawę i mają realny wpływ na nasze zachowanie.
Książka warta uwagi.

[Recenzja była wcześniej publikowana na moim blogu.]