Dodany: 27.05.2004 22:14|Autor: bazyl3

Pieniądze to nie wszystko

R.K. Narayana czytelnicy interesujący się kulturą Indii znają z jego wersji Ramajany - indyjskiego eposu, napisanego w sanskrycie. Tymczasem Narayan jest również autorem kilku, wydanych także w Polsce, powieści obyczajowych. Jedna z nich, "Ekspert finansowy", wpadła mi przypadkiem w łapki.

"Ekspert..." to opowieść o życiu Margayyi, Hindusa, który swoje życie poświęcił "robieniu" pieniądza. Pieniądz determinuje wszystkie wydarzenia w jego życiu i jest powodem licznych nieszczęść: rozpadu rodziny, ucieczki syna, itd. Margayya zajęty pomnażaniem majątku niczego jednak nie zauważa. Dla niego pieniądz to nobilitacja, poważanie, sposób na znalezienie swojego miejsca w specyficznym, kastowym systemie indyjskim. Oprócz tego miejsce wydarzeń, wymyślone przez autora miasteczko, jest miniaturowym odbiciem indyjskiego społeczeństwa.

Podsumowując. Dla zainteresowanych Wschodem sporo informacji o życiu w Indiach lat 30. (tak zrozumiałem z treści - autor nie podaje daty). Dla współczesnego czytelnika - zastanowienie się, czy warto gonić za pieniądzem, być czy mieć. Dla mnie - kolejne potwierdzenie przysłowia, że pieniądze szczęścia nie dają.

PS. "Ekspert finansowy" to książka-widmo. Nie ma numeru ISBN i nie figuruje w katalogu Biblioteki Narodowej. Czym to mogło być spowodowane?