Dodany: 02.06.2020 14:09|Autor:

Idea książki zrodziła się z potrzeby zdefiniowania kategorii "pamięci" w literaturze rosyjskiej. Swoje przemyślenia na ten temat postanowiłam skonfrontować z opiniami specjalistów w swoich dziedzinach.

Zaproszenie do rozmowy przyjęli: tłumacz, poeta i publicysta Jerzy Czech, krytyczka literacka Bernadetta Darska, filolożka i literaturoznawczyni Tatiana Marczenko, literaturoznawca i tłumacz Grzegorz Ojcewicz, politolog i socjolog Manfred Sapper, kulturoznawca, literaturoznawca i rosjoznawca Lucjan Suchanek, literaturoznawca i pisarz Aleksiej Warłamow. Wyrażane przez nich poglądy, i niejednokrotnie odmienne od mojego ożywcze spojrzenie na literaturę, pozwoliły rozszerzyć wąskie ramy tradycyjnej analizy krytycznoliterackiej o kontekst historyczny, socjologiczny i kulturowy.

Iwona Anna NDiaye

Iwona Anna NDiaye (ur. 1966, w Żyrardowie) - literaturoznawczyni i tłumaczka, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Członek Komisji Emigrantologii Słowian Komitetu Słowianoznawstwa PAN, zespołu redakcyjnego czasopisma "Borussia. Kultura. Historia. Literatura" oraz Rady Redakcyjnej serii naukowej "Olsztyńskie Studia Afrykanistyczne". Współredaktorka serii wydawniczych: "Luminarze Rosyjskiej Emigracji", "Teoria i Praktyka Przekładu", "Słowo i Obraz w Rosyjskiej Poezji Wizualnej". Autorka publikacji z zakresu rosyjskiej literatury emigracyjnej, poezji rosyjskiej, literatury genderowej, najnowszych zjawisk literatury i kultury afrykańskiej oraz teorii i praktyki przekładu literackiego i specjalistycznego. Opublikowała m.in.: monografie "Gorzkie gody"... Publicystyczna i literacka działalność Dymitra Fiłosofowa na emigracji (1999) oraz "Hipertrofia tęsknoty za utraconym domem w poezji emigrantów rosyjskich pierwszej fali" (2009); antologię "Poetycka Atlantyda. Antologia liryki kobiecej pierwszej fali rosyjskiej emigracji" (2006).

[Stowarzyszenie Artystyczno-Kulturalne "Portret", 2012]