Dodany: 13.05.2020 15:36|Autor: cafeetlivre

Salem w nowym wydaniu

"Łowcy nie skrzywdzą już nikogo. Przyrzekam"*

Udało mi się spotkać z książką, która przez wielu uważana była za rozczarowanie roku. Naczytałam się opinii, które wyrażały się na jej temat negatywnie. A ja szczerze wam powiem, że mnie się ona podobała. Dlaczego? Już wyjaśniam.

Powieść opowiada o Hannah, nastoletniej czarownicy, Wiedźmie Żywiołów, która wraz z rodzicami mieszka w Salem. Jednak, jak wiemy, magia nie jest czymś, co powinno dostać się w ręce normalnych ludzi, dlatego za wszelką cenę musi ją ona ukrywać, ponieważ w innym przypadku może ją stracić na zawsze. Kiedy podczas jednej z imprez, gdzie pojawia się również jej była dziewczyna Veronica, dochodzi do rytuału krwi, dziewczyny są pewne, że w Salem pojawił się ktoś, kto zagraża całemu ich Klanowi. Czy znajdą one rozwiązanie zagadki? Dowiedzą się, kto stoi za tymi rytuałami? Czy był to zwykły Reg, który postanowił pobawić się w rytuały ,a może to dzieło samej Krwawej Wiedźmy? Tego dowiecie się dopiero, gdy sięgniecie po "Te wiedźmy nie płoną".

Kierowana bardziej swoim własnym przeczuciem niż niezbyt pozytywnymi opiniami, podjęłam decyzję, aby przeczytać tę książkę. Historia czarownic żyjących w Salem była bardzo wciągająca, ale przede wszystkim też lekka. Jak już z opisu można wywnioskować, są tutaj także bohaterowie należący do środowiska LGBT, co nie każdemu się podoba, dlatego o tym wspominam. Nie ma wątpliwości, że ta książka jest skierowana do młodych, dlatego nie powinno nikogo dziwić, że nie jest ona zbytnio wymagająca. Co jest w niej takiego dobrego? Przede wszystkim to, że jest ona w stanie zachęcić do czytania. Według mnie na tym polega cały zamysł gatunku young adult. Jest on skierowany do młodych dorosłych, a jest to grupa, która często dopiero zaczyna przygodę z czytaniem, toteż książki dla niej przeznaczone powinny zachęcać do sięgania po kolejne i zaprzyjaźniania się z dziełami literatury. I niewątpliwie pierwszy tom serii autorstwa Isabel Sterling właśnie to robi. Myślę, że jest to idealna propozycja dla osób, które dopiero chcą się wkręcić w czytanie - w szczególności dla młodzieży - i które interesują się tematem wiedźm, w tym dla fanów serialowej Sabriny.

Recenzja została także opublikowana na innych serwisach.

*Isabel Sterling, "Te wiedźmy nie płoną", przeł. Agnieszka Kalus, wyd. We need YA, 2020, s. 347