Dodany: 13.05.2020 14:16|Autor:

Książka: O oceanach
Żbikowski Radosław
Notę wprowadził(a): margines

Ponad 70% naszej planety zajmują morza i oceany, może więc, jak pisze autor, nie powinniśmy jej nazywać Ziemią, tylko Oceanią? Zwłaszcza że oceany, które wydają się nam dość odległe, są niezwykle ważne dla klimatu, jaki panuje na lądzie. Warto więc poznać je bliżej. Dowiedzieć się, jak fascynujące są podwodne głębiny i jakie niesamowite rośliny i zwierzęta tam żyją.

W książce tej znajdziesz informacje na wiele intrygujących pytań:
- Który ocean jest najcieplejszy, a który najzimniejszy?
- Jak głębokie są oceany?
- Czy Antarktyda i Antarktyka to ten sam obszar?
- Które zwierzę oceaniczne ma najgęstsze futro, a które największy mózg spośród wszystkich żyjących na Ziemi?
- Dlaczego pingwinom nie marzną nogi?

O tajemnicach oceanów, najnowszych odkryciach i ciekawostkach z życia różnych, niekiedy dziwnych zwierząt morskich opowiada oceanolog - dr Radosław Żbikowski.

Dr Radosław Żbikowski od wielu lat zajmuje się zagadnieniami z zakresu nauk o Ziemi. Fascynuje go środowisko mórz i oceanów. Odbył wiele rejsów badawczych, w czasie których zasmakował życia prawdziwego wilka morskiego. Jest autorem licznych publikacji. Wyznaje zasadę, że nauka nie powinna być wiedzą tajemną, zrozumiałą jedynie dla wąskiej grupy specjalistów. Z tego względu w pracy dydaktycznej stara się przekazywać treści naukowe w sposób najbardziej przystępny dla każdego.

[Multico, 2017]