Dodany: 24.04.2020 20:05|Autor:

Książka: Gump i spółka
Groom Winston
Notę wprowadził(a): Pingwinek

Forrest Gump - współczesny Kandyd, niewinny prostaczek o wielkim sercu musi wszystko rozpoczynać od nowa: miłość jego życia Jenny - umiera; orangutan Zuzia ucieka z komputerem, a firma krewetkowa plajtuje. Na dodatek Gump ma teraz syna, którym musi się zajmować - małego Forresta, obdarzonego błyskotliwą inteligencją i na szczęście pomagającego ojcu w pokonywaniu trudności losu. Gump nie załamuje się: gra w zawodowym futbolu, sprzedaje encyklopedie, wymyśla nową formułę Coca-Coli, hoduje świnie, spotyka się z Reaganem i Chomeinim, prowadzi biuro maklerskie, uczestniczy w wojnie o Kuwejt, gdzie bierze do niewoli samego Saddama Hussejna, nie daje się oszukać Billowi Clintonowi... W końcu, dzięki swemu genialnemu synowi staje znowu na nogi, a w jego życiu jeszcze raz pojawia się miłość.

"Każdemu zdarza się spudłować w życiu, dlatego wokół spluwaczek leżą gumowe wycieraczki" - powiada Gump. Bez jego udziału trudno wyobrazić sobie najnowszą historię Ameryki, ale również i świata. No, bo co by było, gdyby na przykład nie kopnął piłki na drugą stronę muru berlińskiego? Lektura tej przezabawnej i wzruszającej powieści uświadamia nam, ile wszyscy mu zawdzięczamy.

[Wydawnictwo Albatros, 1996]