Dodany: 01.04.2020 22:37|Autor: TinyGirl

Zmuszona?

"Zmuszona, by zabić" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Rachel Abbott i muszę przyznać, że nic w tej historii nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się nam wydawać. Ta opowieść naprawdę mnie zaskoczyła. Kompletnie nie spodziewałam się takiego obrotu sytuacji i jednocześnie zdałam sobie sprawę, jak często wyrabiamy sobie własny osąd na podstawie garstki informacji oraz naszych, jak nam się wydaje, słusznych przypuszczeń. Jak często na podstawie tego, co widzimy bądź usłyszymy, oceniamy i uważamy, że wiemy już wszystko. Nic bardziej mylnego. Dodatkowo Abbott zostawia nas z dylematem moralnym i pyta: kiedy zaczyna się morderstwo? Z chwilą jego planowania, realizacji, a może pierwszej myśli o nim? I najważniejsze: czy coś może je usprawiedliwić? Spróbujcie udzielić odpowiedzi na te pytania po lekturze tej książki. Gwarantuję, że nie będzie to łatwe.

Bardzo fajnym zabiegiem wykorzystanym przez Abbott było przedstawienie wydarzeń z punktu widzenia różnych postaci (Evie, Cleo i sierżant Stephanie), przez co dostajemy szerszy obraz sytuacji oraz lepiej poznajemy bohaterów. Autorka bawi się również czasem. Na początki mamy morderstwo, potem cofamy się w czasie i tak właściwie to się miesza. Czyta się bardzo szybko i mnie osobiście bardzo umiliło czas choroby.

[recenzja ukazała się również na innych stronach]