Dodany: 2020-03-26 22:23|Autor: Pingwinek

Krystyna Siesicka - "Beethoven i dżinsy"

(Czytatka zdradza co nieco.)

"Beethoven i dżinsy" na 5+ (czytałam już dość dawno). Akcja rozgrywa się w latach 60. - jedni spoglądają w tył, inni patrzą do przodu. Narracja raczej oszczędna, a przecież pisarka nasyciła sceny emocjami i pogłębiła psychologię postaci. Proza niezbyt rozbudowana - jednak złożona. Daje do myślenia i porusza.

"Łatwiej jest kochać bogów niż ludzi. Pomimo wszystko."
-> Hmm, czy łatwiej... Niełatwo mi się ustosunkować.

"(...) wrażenia nie powielone zostają w pamięci najdłużej."
-> To, co raz tylko...

"(...) nasza młodość upłynęła w chaosie i dlatego szukamy ciszy w muzyce, a on dojrzewał w ciszy, więc szuka chaosu, bo to jest tak samo potrzebne w dorastaniu, jak witaminy."
-> Czy chaos w środku i naokoło - to dlatego, że dorastałam w ciszy?

"Nie rozumiałam mamy i Miśka nie rozumie mnie, bo macierzyństwo jest czymś, czego zrozumieć nie można, najwspanialszą, na pewno najwspanialszą miłością świata i piekłem."
-> Nigdy pewnie nie zrozumiem :(

"(...) nie może być miłości bez przyjaźni. Przyjaźń to pierwszy etap."
-> Który z kolei etap i czy w ogóle zaledwie etap - nie powiem. W miłość (prawdziwą miłość!) bez przyjaźni nie uwierzę.

"- Każdy ma swoją koncepcję szczęścia, nie zapominaj o tym.
- W tym wieku nie ma się jeszcze żadnych koncepcji. Ma się porywy i pragnienia. I ty o tym wiesz."
-> Kiedy więc - w jakim wieku, w jakich warunkach - rodzi się koncepcja szczęścia?

"- Wierzysz w to?
- Mam nadzieję.
- Nadzieja to bardzo mało."
-> :-(

Beethoven i dżinsy (Siesicka Krystyna)