O psie, czy o psychice człowieka?

Autor: kasiaa

Książka: Niki: Historia pewnego psa (Déry Tibor)

Data dodania: 2005-03-30 17:41

Opowiadanie o psie, a raczej psychologii psa, jego zachowaniu wobec człowieka, jak odbija się na nim zachowanie ludzi, jak przeżywa wraz z nimi troski, problemy a także przyjemności. Autor bardzo wnikliwie opisuje całą psychikę psa. Właściciele psów z pewnością dostrzegą podobieństwa do zachowań swoich pupili. Ale to nie wszystko. Dzieje Niki wplecione są w historię młodego małżeństwa w powojennych, komunistycznych Węgrzech. Pies, a raczej suka wraz ze swoimi opiekunami przeżywa z początku sielankę na wsi, później zagubienie po przeprowadzce do miasta. Po aresztowaniu inżyniera, Pana Niki, bez jednoznacznego powodu (normalka w czasie komunizmu), suka i jej Pani, żona inżyniera, przeżywają głód i nędzę. Niki niestety umiera przed powrotem Pana do domu. Sami musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy z powodu tęsknoty, czy też zagubienia, a może z braku wolności, do której była przyzwyczajona na wsi.

Smutna a zarazem piękna opowieść o wierności psa, jego bezgranicznej przyjaźni z człowiekiem w tak ciężkich czasach. Książka bardzo wzrusza.