Dodany: 23.12.2019 10:00|Autor:

Książka: Sekrety Bydgoszczy
Halicki Krzysztof
Notę wprowadził(a): parilicium

Nazywana Wenecją Północy, położona nad urzekającymi kanałami, w pobliżu ujścia Brdy do Wisły, tajemnicza jak Pola Negri – Bydgoszcz.

Miasto, które opowiada o Janku spacerującym z Szarikiem po Rybim Rynku i uśmiechającej się zalotnie Marusi. Młodym chłopaku, który, stojąc na rozstaju dróg, wybiera przetwórnię szynek, by po latach napisać "Buszującego w zbożu". Jednak już po chwili ich historia się kończy, a "Ilustrowany Kurier Polski" przekazuje wiadomości o przygodach załogi i statku "Bydgoszcz" podczas egzotycznych rejsów wokół Afryki. Nagle uwagę przykuwa Luciano Pavarotti. Trudno oderwać się od jego bydgoskiej historii, ale za rogiem kartki genialny matematyk zmienia losy II wojny światowej. Wszystko dynamicznie się zmienia. Sklepikarka sprzedaje książki Lenina, przez miasto przejeżdża mistrz kolarski, a hotel Pod Orłem przyjmuje kolejnych gości.

Niespodziewanie nastrój się zmienia… Miasto ciemnieje, pokazuje inną stronę. Prezydent ginie w tajemniczych okolicznościach, na murze zostaje krwawy ślad, a nieobliczalny pacjent wnosi do szpitala dwa granaty.

Bo Bydgoszcz już nic nie ukrywa, karty zostały rozdane. Czytanie czas zacząć!

[Księży Młyn, 2016]