Dodany: 22.03.2005 20:38|Autor: werma

O dziecku "Gorszego Boga"

Dorota Terakowska to jedna z najpopularniejszych polskich pisarek. Swoją twórczość kieruje specialnie do młodzieży, a jej utwory są o tematyce niebanalnej, na którą powinniśmy zwracać większą uwagę. Chciałabym omówić jej pierwsza książkę, którą przeczytałam - była to "Poczwarka".

Opowiada ona o młodej parze - Adamie i Ewie; ich życie jest idealnie ułożone, są wykształceni, niczego im nie brakuje. Ich pierwsze dziecko urodziło się z ciężką odmianą zespołu Downa. Nagle cały ich świat został zachwiany. Terakowska opowiada nam losy małej, chorej dziewczynki w piękny, wzruszający sposób, bardzo nawiązując do Boga i Biblii, pokazuje nam los rodziny, los dziecka niepełnosprawnego - "dziecka gorszego Boga". Uświadamia nam, że taki problem istniał, istnieje i istnieć będzie.

Po przeczytaniu książki inaczej zaczyna się patrzeć na ludzi chorych. Na mnie zrobiła piorunujące wrażenie, w pewnym sensie otworzyła mi na tę sprawę oczy - dlatego uważam, że jest bardzo wartościowa i że wiele osób powinno się z nią bliżej zapoznać.