Dodany: 16.10.2003 15:39|Autor: Panterka

Tytuł brzmiał ciekawie


Rozczarowałam się trochę tą pozycją. Miałam nadzieję na solidną pracę o kobietach Piastów. Tymczasem autorka nie umiała trzymać się tematu. Co chwila z niego zjeżdżała wprowadzając wątki niepotrzebne, jak choćby taki, że została napisana "Powieść o Róży". Straciła dwie strony na opis powstania i historii tej "Powieści" tylko po to, by... potem nawiązać do żony Piasta (w jakieś 10 stron dalej) - że wstąpiła do klasztoru. Związku jeden fakt z drugim żadnego nie ma, i tak jest z całą książką. Historia Piastówien i żon rozmywa się w drobiagowych zapiskach historycznych, które można było spokojnie ominąć, ewentualnie zaznaczyć tylko, że coś takiego miało miejsce, a zainteresowanych odesłać do stosownej literatury.

Drugi błąd to brak przypisów. Jest to książka historyczna, zawiera wiele cytatów z średniowiecznych kronik i innych źródeł, przy czym są one zacytowane w oryginale (czyli w łacinie). Autorka najwidoczniej założyła, że łacinę wszyscy znają i doskonale się bez przypisów obejdą.

Oprócz tego jest to książka niezwykle chaotyczna. Próbując zawrzeć historię Piastowskiej Polski, Węgier, Rusi, Czech, Niemiec, Skandynawii i innych krajów w jednej książce, narobiła niezłego bigosu i tylko bardzo cierpliwy czytelnik jest w stanie rozwikłać wszelkie koligacje.

A mogła to być bardzo ciekawa książka, gdyby tylko zechciało się trzymać tematu, albowiem wiedzę autorka ma ogromną.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 7530
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 5
Użytkownik: Vemona 13.07.2006 13:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Rozczarowałam się trochę ... | Panterka
To szczerze żałuję, skoro jest tak, jak piszesz. Tytuł bardzo mi się rzucił w oczy i od razu pomyślałam, że może być warto, ale niestety, łacinę znam na poziomie popularnych sentencji, a brak przypisów również nie zachęca. Miałam dużą nadzieję na historię koligacji Piastów z resztą Europy, gdyż począwszy od Sigrydy Storrady, czyli siostry Bolesława Chrobrego, Świętosławy, byli spokrewnieni z wieloma dynastiami.
Użytkownik: Panterka 14.07.2006 14:42 napisał(a):
Odpowiedź na: To szczerze żałuję, skoro... | Vemona
Właściwie o tych koligacjach dowiedziałam się właśnie z tej książki. Jeśli jesteś naprawdę ciekawa co i jak, to może sięgniesz po "Piastówny" - mój poziom łaciny jest taki sam jak twój i chociaż sporo autorka namotała, to JAKĄŚ wiedzę się z tego wyciągnąć dało...
Użytkownik: Vemona 17.08.2006 15:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Właściwie o tych koligacj... | Panterka
O tych koligacjach czytałam u Grabskiego, w jego świetnie opisującej średniowiecze a zarazem wciągającej jako powieść przygodowa "Sadze o Jarlu Broniszu". Właściwie dzięki tej akurat lekturze zainteresowałam się bliżej tamtą epoką :) Spróbuję się do tych "Piastówien" dobrać, oczywiście pod warunkiem, że je znajdę.
Użytkownik: Vemona 07.12.2007 20:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Rozczarowałam się trochę ... | Panterka
Właśnie zmęczyłam "Piastówny", miałaś rację. Była szansa na bardzo ciekawą książkę, ale mimo upodobania do historii - jestem zdania, że temat został zmarnowany. To już lepiej mi się czytało Szenica i Krzywobłocką, choć też nie oceniłam zbyt wysoko.
Użytkownik: benten 26.01.2017 15:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Rozczarowałam się trochę ... | Panterka
Ja właśnie zaczęłam lekturę, jestem dopiero na córkach Bolesława Chrobrego, więc obraz mam na razie tylko ułamkowy. Oczywiście zgadzam się, że brak przypisów jest nie do przyjęcia. Zwłaszcza, kiedy autorka tak chętnie rzuca cytatami. Co prawda wskazuje źródła w tekście, ale są to często uwagi bardzo ogólne. Łacina mi się podoba, mam zabawę z przypominaniem sobie terminów. Podoba mi się też budowa szkiców - właśnie te połączenia, które buduje autorka. Trochę jakby konkretna postać była raczej inspiracją dla konkretnego toku myślowego, od jej postaci budowany jest obraz stosunków politycznych i historii. Podobało mi się np wyjaśnienie, jakie konkretne układy polityczne doprowadziły do wydania Sygrydy za mąż za Eryka. Bardzo podobają mi się też analizy różnych ścieżek i teorii badawczych na podstawie różnych źródeł.
Wydaje mi się, że tytuł, mając być pewnie zgrabnym, nie oddaje zawartości książki. Jeśli ktoś się spodziewa portretów tych kobiet (jak np w Wizerunki niepospolitych niewiast staropolskich XVI-XVIII wieku (Kuchowicz Zbigniew)) faktycznie srogo się zawiedzie. Mnie na razie jednak ta książka pozytywnie zaskoczyła, a kiedy sprawdziłam oceny, zmartwiłam się, że Ty i Vemona tak nisko ją oceniłyście.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: