Dodany: 14.03.2005 19:24|Autor: netusia

O zawartości zbioru

Wyboru wierszy dokonał Grzegorz Leszczyński. Uporządkował je i umieścił w następujących kręgach tematycznych:

- DZIECIŃSTWO (URODZINY, JA, PEDAGOGIKA) - Tutaj dominują wiersze Danuty Wawiłow, mamy także utwory Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Andrzeja Bursy i innych;
- O SOBIE ROSNĄCO (WYWÓD JESTEM'U, NIE MARTW SIĘ, SZCZĘŚCIE, GŁOS WEWNĘTRZNY, Z TĘSKNOTY PISZE SIĘ WIERSZE, Z OKRUSZYNAMI MŁODOŚCI - CO ROBIĆ?, WSPOMNIENIA, PRZYPIS DO OJCZYZNY) - W tych rozdziałach znajdujemy wiersze m.in.: Mirona Białoszewskiego, Edwarda Stachury, Wisławy Szymborskiej, Leopolda Staffa, Haliny Poświatowskiej, Tadeusza Różewicza;
- UCZĘ SIĘ CIEBIE CZŁOWIEKU (MIESZKANIEC ZIEMI, O PRZECHODNIU, W ZACHWYCIE I GROZIE, CHWILA POJEDNANIA, WCZORAJSZEMU, SPOJRZENIE STAREJ KOBIETY) - Jan Twardowski, Ewa Lipska, Anna Kamieńska, Władysław Broniewski, Anna Świrszczyńska, Zbigniew Herbert, Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Borowski i inni;
- POCAŁUNEK - KRAJOBRAZ ( KOLOR OCZU I PYTANIA, TO NIEPRAWDA ŻE SZCZĘŚCIE, PROŚBA O WYSPY SZCZĘŚLIWE, UPOJENIE, SIÓDMA JESIEŃ) - Julian Tuwim, Jan Twardowski, Edward Stachura, Wisława Szymborska, Konstanty Ildefons Gałczyński, Stanisław Grochowiak, Halina Poświatowska, Urszula Kozioł i inni;
- MATKA I JA (ZWYKŁE MATCZYSKO, SPOTKANIE Z MATKĄ) - Julian Tuwim, Jerzy Liebert, Anna Kamieńska, Józef Czechowicz i inni.

Wydaje mi się, że antologia zawiera utwory najważniejsze dla polskiej poezji współczesnej. Układ "tematyczny" powoduje, że zbiór jest przydatny, kiedy szukamy wiersza na jakąś okazję (Dzień Babci, Dzień Matki). Brakuje tylko indeksu, który ułatwiłby odnalezienie konkretnego utworu.