Dodany: 03.03.2005 22:58|Autor: beatrixCenci

Redakcja BiblioNETki poleca!

Książka: Homo Faber: Relacja
Frisch Max

4 osoby polecają ten tekst.

Od inżyniera do człowieka


Inżynier Faber kieruje się w życiu żelazną wolą i logiką równie stalową jak doglądane przez niego maszyny. Nie pozwala sobie na sentymenty, nie rozpamiętuje przeszłości i pod każdym względem jest człowiekiem epoki postępu. Jednak pewnego dnia świat postanawia podważyć wszystko, czym do tej pory kierował się Faber. Zaczyna się od awarii samolotu i przymusowego postoju na pustyni. Do buntu przyłącza się też najdoskonalsza z maszyn Fabera, jego ciało. Potem do jego życia zaczyna się wdzierać przeszłość, a wreszcie - nadchodzi miłość.

To piękna i bardzo wrażliwa powieść o przemianie inżyniera z żelaza, który zbyt późno odkrywa swoje człowieczeństwo, a także antyczna w duchu przypowieść o losie, Fatum, które wydrwiwa wszelką logikę i gra Faberem jak niegdyś Edypem, wystawiając gorzki rachunek za niegdysiejsze winy.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 25012
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 8
Użytkownik: torg 04.03.2005 10:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Inżynier Faber kieruje si... | beatrixCenci
Polecam takzę bardzo dobry film Volkera Schlondorffa z 1991 roku z Samem Shepadrem w roli Waltera Fabera i uroczą Julie Deply jako Sabeth.
Użytkownik: errator 05.03.2005 09:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Polecam takzę bardzo dobr... | torg
Co prawda książki jeszcze nie czytałem, ale zgadzam się z opinią o filmie - naprawdę niezły i wart obejrzenia.
Użytkownik: merci1811 04.07.2005 10:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Co prawda książki jeszcze... | errator
Moim skromnym zdaniem książka nie należy do przepięknych pozycji swego gatunku, a film zrealizowany na jej podstawie też nie jest przyciągający, a nawet momentami nużący.
W powieści przez długi czas nie można dojść, co jest głównym wątkiem, a scena z awaryjnym lądowaniem samolotu strasznie się dłuży.

Lecz nie żałuję, że ją przeczytałam.
Użytkownik: errator 04.07.2005 10:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Moim skromnym zdaniem ksi... | merci1811
> film zrealizowany na jej (książki) podstawie też
> nie jest przyciągający

No cóż, ciężko dyskutować o gustach. Im dłużej przeglądam szczere opinie innych na temat rzeczy, które sam znam, tym bardziej jestem zdumiony, jak różni są ludzie. Ale to chyba dobrze, bo dzięki temu świat jest kolorowy :-)
Użytkownik: n|a 26.07.2006 10:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Polecam takzę bardzo dobr... | torg
Warto chyba dodać, że film Volkera Schlöndorffa nie nazywa się 'Homo Faber' (choć taki tytuł bezsensownie nadał mu polski dystrybutor!), lecz 'Voyager'. Jak dla mnie wiele to wyjaśnia i jest to gest bardzo mocno interpretujący tę książkę!
Użytkownik: Rychez 23.09.2005 08:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Inżynier Faber kieruje si... | beatrixCenci
Trochę za krótka jest ta recenzja świetnej książki Frisha. "Homo fabera" poleciła mi koleżanka i nic o niej nie mówiła, poza tym, że jest wartościowa.
W tej powieści po pierwsze podziwiam warsztat i maestrie Frisha. Powiesć jest bardzo spójna, widać jak na dłoni szkielet konstrukcyjny i ma jasne przesłanie. Z pewnością jest to powiesć dla osób zaczynających parać się pisarstwem, gdyż uczyny ona porządku, solidności i porządkowania materiału.
Jeśli chodzi o efekt atmosfery i wrażeń, jakie mi ona dała to jest to powieść schłodzona, nie mam w niej wrażliwośći bohaterów Kieślowskiego, ale i oni też dadzą się lubić i rozumieć.
U Frischa nie ma pustych dialogów, niepotrzebnych zdań, jakieś papalaniny i dlatego w tym względzie przypomina on bardzo Franza Kafkę.
Trochę mnie dziwi, że problem Edypa nie jest tak tragiczny jak u Sofoklesa. Ale nie można się temu dziwić, bo książka swoją atmosferą zanurzona jest w okresie powojennym, który charakteryzuję się nieokreślonością i pewną obojętnością człowieka na ludzi i świat co najlepiej widać w "Obcym" Camusa i "Młościach" Sartre`a.
Książkę polcam przede wszystkim osobom, które lubią myślenie w powieściach, a także, które zaczynają pisać.
Użytkownik: metys 06.10.2008 15:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Inżynier Faber kieruje si... | beatrixCenci
Ciekawostką jest podobieństwo losów Fabera do Edypa ( o czym pisze m.in. G. Kwiatkowska-Rompel - http://www.ceeol.com/aspx/issuedetails.aspx?issuei​d=151cecb1-fbf8-4def-a321-dcd34a0a1f22&articleId=5223d78f-cd1a-4c25-8ced-bdaf507a217c )
Użytkownik: korkoran 05.12.2009 04:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Inżynier Faber kieruje si... | beatrixCenci
do Tych, co czytali ...
... może warto zastanowic się nad przynależnością gatunkową książki Maxa Frischa.

Henry James w przedmowie do "Portretu damy" powtarza za Turgieniewem i identyfikuje w swoim przypadku źródło, a także mechanizm powstania zamysłu przyszłej powieści. Tym źródłem jest wyobrażenie postaci - jej charakteru - coraz bardziej złożone, prawdziwe, prawdopodobne i realne. Otoczenie bohaterki i wątki fabularne to jedynie środki służące podstawowemu celowi: ukazaniu prawdy człowieka, którego wymyślił i upodobał sobie autor.

Nathaniel Hawthorne przygotowuje czytelnika do lektury "Domu o siedmiu szczytach" uświadamiając mu różnicę pomiędzy powieścią ("novel"), a gatunkiem, który w języku angielskim nosi nazwę "romance". Nie znam polskiego odpowiednika - może "opowiadanie fantastyczne"? - proszę o pomoc... W "romance", w odróżnieniu od powieści, nie wszystko musi byc realne i prawdopodobne, obowiązujaca pozostaje jedynie zasada "prawdy serca", a punktem wyjścia częściej jest intryga i wypływające z niej moralne przesłanie niż zamiar stworzenia portretu psychologicznego.

Czy Homo Faber daje się jednoznacznie zakwalifikowac do którejś z tych kategorii? Co jest odpowiednikem "elementu bajkowego" w tej książce? Ucieszyło mnie, że napisała Pani o winach. Zgadzam się z Panią: ani Starożytni, ani Max Frisch nie poprzestawali na Fatum jako "wytłumaczeniu" tragedii Edypa/Waltera. Max Frisch posunął się jednak o krok dalej: zakpił z samego Fatum! "Zdemaskował" je jako demona Maxwella.
pozdrawiam


Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: