Dodany: 06.12.2019 22:22|Autor:

"W czasach, kiedy chodziłem do szkoły, dorośli dobrze pamiętali drugą wojnę światową, a my, dzieci, często bawiliśmy się w wojnę. Dziś dobrze wiem, że wojna to nie zabawa. Wiem też jednak, że o jej bohaterach powinniśmy pamiętać. I dlatego napisałem tę książeczkę".

Wojciech Widłak

Znajomy Pana Kuleczki i Wesołego Ryjka, ale także dawny współredaktor podziemnej "Karty" i współautor podręcznika do historii "Był sobie człowiek". Uważa, że historia kryje więcej fascynujących skarbów niż jaskinia Ali Baby.

"To książka o wojnie, a wojna zawsze jest czymś złym. Ale nawet wtedy bywały chwile, które dawały nadzieję na zwycięstwo. Odwaga i skuteczność polskich pilotów w bitwie o Anglię były wzorem dla innych. Do dzisiaj bohaterstwo pilotów z Dywizjonu 303 jest dla nas powodem do dumy".

Tomek Kozłowski - czasem projektuje książki, ale częściej je ilustruje. I to lubi najbardziej. Rysuje głównie dla dzieci, nieraz dla starszych. Współpracuje z wieloma wydawnictwami. Od kilku lat aktywny pasjonat ogrodów, entuzjasta roślin śródziemnomorskich. Hoduje oliwki i figi, o których wie wszystko (no prawie…).

Zadania dla mistrzów czytania:
1. Z jakich krajów pochodzili koledzy Jurka?
Podpowiedzi szukaj na stronie 4.

2. Jak Jurek nazywał swój samolot?
Sprawdź na stronie 8.

Trwa druga wojna światowa. Polski pilot Jurek walczy razem z lotnikami z Anglii, Kanady i Nowej Zelandii w obronie Wielkiej Brytanii. W słynnym Dywizjonie 303 lata też wielu jego kolegów z Polski. To świetni piloci zdolni to największych poświęceń. Poznaj Jurka i Huraganka - jego samolot.

"Czytam sobie" to trzypoziomowy program wspierania nauki czytania dla dzieci w wieku 5-7 lat.

Poziom 1
SKŁADAM SŁOWA – 150-200 wyrazów w tekście – krótkie zdania – 23 podstawowe głoski w tekście czytanym – ćwiczenie głoskowania

Poziom 2
SKŁADAM ZDANIA – 800-900 wyrazów w tekście – dłuższe zdania, także złożone, elementy dialogu – 23 podstawowe głoski oraz „h” – ćwiczenie sylabizowania

Poziom 3
POŁYKAM STRONY – 2500-2800 wyrazów w tekście – użyte wszystkie głoski – dłuższe i bardziej złożone zdania – alfabetyczny słownik trudnych wyrazów

"Czytam sobie":
– Wybitni polscy autorzy i ilustratorzy
– Świetne, wciągające historie
– Metoda wspierająca naukę czytania zgodna z zaleceniami metodyków

[Egmont Polska, 2019]