Dodany: 06.12.2019 19:11|Autor: Asienkas

Czytatnik: Asia Czytasia

Leksykon zła

niegodziwy «postępujący nieszlachetnie, nieuczciwie; też: świadczący o czyjejś niegodziwości»• niegodziwie • niegodziwiec [1]

Nie bez powodu rozpoczęłam dzisiejszą recenzję definicją słowa Niegodziwy. Książka, o której dziś wam opowiem nosi tytuł "Lore. Niegodziwi śmiertelnicy" (The World of Lore. Wicked Mortals). Aaron Mahnke stworzył coś na kształt leksykonu zwyrodnialców. W swojej książce wspomina głośne zbrodnie z przeszłości i pokazuje, że prawdziwe potwory tkwią w ludzkim ciele.

Czym jest Lore?
(1.1) wiedza, tradycje i wierzenia w określonym temacie, wynikające z przekazów(1.2) wiedza wynikająca z doświadczenia i edukacji, nauki wyrazy pokrewne:rzecz. folklore[2]

Aaron Mahnke zainspirowany folklorem i przerażającymi historiami stworzył podcast, w którym je prezentuje. Opowieści nie są wymyślane. Autor sięga do wydarzeń historycznych. Przedstawia straszne i niesamowite historie, które zostały w jakiś sposób udokumentowane.3

Podcast podobno ma wielu fanów. Domyślam się, że chodzi tu raczej o amerykanów. Szukając informacji w Internecie trafiłam raczej na źródła anglojęzyczne. Ja wcześniej o nim nie słyszałam, a wy?

W Polsce zostały wydane dwie książki pod znakiem Lore: Niegodziwi śmiertelnicy i Potworne istoty.

Co znajdziemy w publikacji Niegodziwi śmiertelnicy?
Książka podzielona jest na 5 części.

Krocząc w cieniu: opisy przerażających zbrodni

Ze śmiercią jej do twarzy: rozdział poświęcony krwiożerczym damom

Trudy i kłopoty: tu autor nawiązuje głównie do polowania na czarownice

Trochę dziwne: historie związane z folklorem i duchami

Magiczne sztuczki: opisy różnych dziwnych zjawisk np. samospalenia.

Zacznę od tego czego mi zabrakło.
Czytając zastanawiałam się wg jakiego klucza były dobierane te opowieści. Dlaczego te, a nie inne postacie zostały przedstawione? Dlaczego nim został nadany tytuł niegodziwców? Przydałaby się krótka przedmowa z odpowiedziami na te pytania i opisem sposobu zbierania informacji.

Nie rozumiem też, co w tej książce robią dwa ostatnie rozdziały. I nie chodzi mi o to, że są nieciekawe. Wręcz przeciwnie, dla mnie były dużo bardziej interesujące niż trzy pierwsze. Po prostu nijak mają się do tytułu, który sugeruje opowieści o zbrodniarzach, a nie zjawiskach nadprzyrodzonych.

"Mówiono, że sny mogą się urzeczywistniać, przybierać kształt i kroczyć po świecie"[4]

Styl książki
Aahron Mahnke ma niewątpliwie gawędziarski talent. Bardzo sprawnie prezentuje zebrane informacje. Potrafi budować napięcie. Nawiązuje często do kultury popularnej jak np. serialu CSI. Kryminalne zagadki..., czy zjawisk społecznych np. pewnych trendów na Facebooku. Ogólnie tworzy to bardzo ciekawy misz masz, a książka utrzymana jest w młodzieżowym stylu.

Duży plus za dołączenie bogatej bibliografii. Dla każdej, nawet najkrótszej historyjki zostało dodane źródło. Jak możecie się domyślić są to głównie anglojęzyczne propozycje.

Nikt nie wie dlaczego Christian Shaw to zrobiła. Może z nudów. Może chciała zwrócić na siebie uwagę. Może szczerze nienawidziła osób, które oskarżyła. Tak czy inaczej ci ludzie zginęli z powodu popełnionego przez nią czynu.[5]

Ilustracje...
… autorstwa M. S. Corley są moim ulubionym elementem książki. Postacie przedstawione na nich mają cudownie obojętne twarze. Dodaje im to okrucieństwa. Jakby mówiły, właśnie zabiłem człowieka i nic sobie z tego nie robię.

W tym konkretnym przypadku życzyłabym sobie więcej obrazków, nawet kosztem tekstu.

Podsumowanie
Książka "Lore. Niegodziwi śmiertelnicy" utrzymana jest w młodzieżowym, gawędziarskim stylu. Opowiada o strasznych zbrodniach motywowanych chęcią sławy, żądzą krwi czy biedą, oraz analizuje niektóre zjawiska nadprzyrodzone. Czytanie o krwawych czynach wywołuje zawsze dreszczyk niepokoju, ale jako fanka horrorów, nie powiem, żebym bardzo się bała. Książkę potraktuję jako zbiór ciekawostek.

1https://sjp.pwn.pl/sjp/niegodziwy;2488740.html [dostęp: 5.09.2019 r.]

2https://pl.wiktionary.org/wiki/lore [dostęp: 5.09.2019 r.]

3https://en.wikipedia.org/wiki/Lore_(podcast) [dostęp: 5.09.2019 r.]

4A. Mahnke, Lore. Niegodziwi śmiertelnicy, Wydawnictwo Zysk i s-ka, Poznań 2019, s. 217.

5Tamże, s. 182.

Niegodziwi śmiertelnicy (Mahnke Aaron)