Dodany: 01.03.2005 22:20|Autor: Astral

Książka: Staruszek Hassan
Łagin Łazar (właśc. Ginzburg Łazar)

Co ma dżin z baśni arabskich do stalinowskiego socjalizmu?

Ano ma, i to dużo! Mamy tu bowiem do czynienia z dydaktyczną fantazją dla starszych dzieci, której bohater, pionier, wypuszcza z butelki najprawdziwszego dżina, a następnie go w szybkim tempie edukuje w zakresie moralności socjalistycznej. Nowy świat bardzo się dżinowi podoba i równie szybko i ochoczo go akceptuje.

Powieść ta, jeśli przymknąć oczy na propagandę, jest zabawna i urocza. I bardzo się podobała w Rosji sowieckiej - miała wiele wydań - a także w Polsce, gdzie została wydana dwukrotnie. W 1956 roku ukazała się wersja poprawiona, ale tej nie poznaliśmy, bo to I wersja (z 1940) wychodziła u nas w latach 1954 i 1955. A w 1957 Rosjanie nakręcili film według "Staruszka Hassana", który był dostępny także w polskich kinach. Oczywiście wzorem dla Łagina była stara powieść F. Ansteya pt. "Mosiężna butla", niegdyś bardzo popularna, znana też w Rosji i w Polsce (miała u nas nawet dwa przekłady, w okresie międzywojennym), i też sfilmowana.

Użytkownik: Astral 17.02.2013 15:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Ano ma, i to dużo! Mamy t... | Astral
Teraz, kiedy Rosjanie mają rozwinięte internetowe bazy danych, muszę sprostować - wszystko wskazuje jednak na to, że dostaliśmy po polsku wersję poprawioną i rozszerzoną, bo ta została wydana w oryginale w 1953 roku.
I jeszcze jedna ciekawa rzecz: powstała nowa, współczesna wersja - powieść Siergieja Kłado (Obłomowa?) "Mednyj kuwszin starika Chottabycza" (2000), która dzieje się w Moskwie w czasach internetu. I ta powieść też została sfilmowana pt. "}{0ТТ@БЬ)Ч" (Хоттабыч) (2006). Ten całkiem niezły film jest od czasu do czasu powtarzany na kanale "Wojna i Pokój".
Oczywiście zasadniczy pomysł został zaczerpnięty z klasycznej humorystycznej fantasy F. Ansteya "Mosiężna butla" (dwa przekłady w przedwojennej Polsce).