Dodany: 05.11.2019 10:38|Autor:

Książka: Napoleon: Człowiek i mit
Zamoyski Adam
Notę wprowadził(a): parilicium

Napoleon jakiego nie znacie. Nowatorska biografia bezlitosnego geniusza, cynicznego boga wojny i namiętnego kochanka.

Zapewne tylko trzech obcych władców nie trzeba przedstawiać żadnemu Polakowi: Hitlera, Stalina i Napoleona. O dwóch pierwszych napisano w ostatnich latach wszystko, ostatni – mimo że upamiętniony w "Mazurku Dąbrowskiego" – wciąż pozostaje pociągającą tajemnicą.

Napoleon to najwybitniejsza postać w nowożytnej historii ludzkości: jego imieniem nazwano całą epokę w dziejach świata, hołd oddawały mu pokolenia naszych przodków, od jego strategicznego geniuszu uczyli się najwięksi z polskich dowódców z Józefem Piłsudskim na czele. Skomplikowane dzieciństwo, trudny charakter i mocarna osobowość, które zaprowadziły go na szczyty, były jednocześnie przyczyną jego osobistych i przywódczych klęsk.

Adam Zamoyski, znawca epoki napoleońskiej, wychowany we wrogiej Bonapartemu Anglii, ale w polskiej arystokratycznej rodzinie, zrobił to, co nie udało się żadnemu z wcześniejszych biografów cesarza Francji – pokazał go odartego z legend i mitów, pełnego sprzeczności, zasług i grzechów. To najlepsza współczesna biografia człowieka, który sam o sobie powiedział: "Jakąż powieścią było moje życie!".

[Wydawnictwo Literackie, 2019]