Dodany: 21.08.2019 16:31|Autor: SFsince2018

"Labirynt odbić" - recenzja

Powstały w 1996 roku "Labirynt odbić" liczy 335 stron i jest podzielony na pięć części. Jego fabuła opiera się na historii Leonida/Strzelca, petersburskiego hakera, który zarabia na życie wykradając tajne dane z komputerów prywatnych firm. Świat opisywany przez autora daleko różni się od nam współczesnego. Na skutek nieoczekiwanych splotów wydarzeń naukowcom udaje się stworzyć wirtualny świat, w którym ludzie mogą zarówno bawić się, jak i umierać, toczyć wirtualne wojny i pojedynki z bohaterami wszelkich gier, nawiązywać nowe znajomości i uprawiać bezpieczny seks, pod warunkiem, że mają dostęp do Internetu. Leonid po kolejnej kradzieży otrzymuje wyjątkowe zlecenie, na pozór proste, w rzeczywistości zaś mogące zniszczyć całą wirtualność i ludzi w niej żyjących.

W mojej ocenie niewątpliwym atutem książki jest jej fabuła, prowadzona w dobrym tempie, nie brakuje w niej zwrotów akcji oraz anegdot ukazujących życie i kulturę Rosjan. Osobiście uważam, że najsilniejszą jej stroną jest interesujący i dość zwariowany świat wirtualnej rzeczywistości, w który dosłownie wszystko jest możliwe. Szczególnie przypadł mi do gustu opis postaci, jakie użytkownicy sieci tworzyli celem wyróżnienia się w nim.

Jednak, jak każda książka, i ta nie jest wolna od mankamentów. Według mnie niedopracowany jest motyw Nieudacznika i wyjaśnienie tego, jak znalazł się w sieci. Za to zakończenie jest oryginalne i napawa optymizmem.

W trakcie czytania książki wielokrotnie spotykałem się z motywami bądź sytuacjami, które mogłem wcześniej widzieć na ekranie kin czy w TV. Wątek wirtualnego świata został dotychczas poruszony chociażby w takich produkcjach, jak "Player One" czy "Matrix". Moim zdaniem scenarzyści i reżyserzy tworząc te produkcje w mniejszym lub większym stopniu czerpali wzorce z "Labiryntu odbić". Jednak najlepiej będzie, jeśli sami się przekonacie, czy tak w rzeczywistości jest.

Recenzja książki znajduje się również na moim blogu.