Dodany: 17.08.2019 14:50|Autor: bolognesi

Czegoś zabrakło....

Książka przypomina mi sprawnie napisaną pracę magisterską, podbudowaną "bazą naukową": dużo cytowania krytyków, dziennikarzy (zarówno z lat 60-tych jak i współczesnych), analizowania przez nich (i przez autora) "Stawki..." pod względem realizacji, reżyserii, zgodności z historią - ale wszystko ogólnikowo i takie "na sucho", bez wzbudzenia ciekawości w czytelniku.
O ile podanie tytułu, obsady, realizatorów każdego odcinka ma sens - to po co autor dokładnie je streszczał? Znający serial będą to omijać (bo wiedzą, o czym są odcinki), a ci, którzy nie znają - po przeczytaniu streszczenia (ze spoilerami) będą mieli zepsutą przyjemność przy ewentualnym oglądaniu. Według mnie jest to kilkadziesiąt zbędnych stron książki, w których miejsce można by umieścić np. wywiady z aktorami biorącymi udział w konkretnym odcinku, ich wspomnienia z planu, przygotowanie do roli, własne opinie o serii itd.
W dalszej części książki za dużo jest również wyliczanek zdradzających treści odcinków i ich kluczowe kwestie - zgaduję, że w większości sięgają po tę książkę osoby, które obejrzały przygody Klossa, więc mnie osobiście te sprawy nużyły i w żaden sposób nie poszerzyły wiedzy o serialu.
Niestety, oczekiwałam po tej książce czegoś na wzór "making of", a nie magisterki. Zabrakło mi tu ciekawostek i anegdot z planu, wywiadów z twórcami, aktorami, ekipą, która kręciła serial. Więcej o "Stawce..." dowiedziałam się z autobiografii Stanisława Mikulskiego (przy okazji - polecam) niż z książki, która zajęła się wyłącznie tym serialem.
Szkoda, szkoda.