Dodany: 01.08.2019 08:51|Autor: Venetina

Czytatnik: Mój czytatnik

Lipcowe lektury


Robertis Carolina de: Niewidoczna góra - urugwajska saga rodzinna. Na tle dwudziestowiecznej historii kraju poznajemy losy trzech pokoleń kobiet. Autorka posługuje się ładnym, literackim językiem, co sprawia, że czytanie tej powieści to przyjemność.
Pineiro Claudia: Okruchy szczęścia - osadzona w Argentynie powieść psychologiczno-obyczajowa. Jedna krótka chwila, kilka drobnych zbiegów okoliczności i błędna decyzja sprawiają, że matka czuje się zmuszona do opuszczenia kilkuletniego syna i ułożenia sobie życia w innym miejscu. Po latach sprawa powraca i domaga się wyjaśnienia.
Mason Daniel: Zimowy żołnierz - pierwsza wojna światowa, student medycyny, potomek bogatej, polskiej rodziny, dorastający w Wiedniu, zostaje wysłany w charakterze lekarza wojskowego do lazaretu w karpackiej wiosce, gdzie z pomocą siostry zakonnej musi opiekować się poranionymi fizycznie i psychicznie żołnierzami. Podejmowane tam decyzje zaważą na jego życiu.
Mason Daniel: Stroiciel - XIX-wieczna opowieść o stroicielu fortepianów, który na polecenie armii brytyjskiej wyrusza w podróż do Birmy, by tam zatroszczyć się o instrument ekscentrycznego komendanta fortu. Powieść orientalna, miejscami nieco baśniowa.
nayra, Atiya: Khul-khaal. Bransolety Egipcjanek. Pięć kobiet opowiada historie swego życia - literatura faktu, pokazująca życie, zwyczaje, blaski i cienie funkcjonowania kobiet w społeczeństwie egipskim. Dobra, bo autentyczna, spisana 40 lat temu, ale prawdopodobnie nadal w dużej mirze aktualna.
Paszyńska, Maria: Świat w płomieniach (Owoc granatu 03)
Paszyńska, Maria: Powroty (Owoc granatu 04) - dalsze losy polskich bliźniaczek na tle wydarzeń i przemian w Iranie pod koniec lat 70.ych. W ostatnim tomie akcja powieści przenosi się do Paryża i Warszawy. Niezły cykl obyczajowy, obejmujący w sumie ponad 60 lat.
Sztokfisz, Marta: Chwile, których nie znamy. Opowieść o Marku Grechucie - Grechuta to niezwykle ciekawa postać, jednak tej biografii nie oceniam wysoko. Jest zbyt chaotyczna i niepełna. Pozostawia zbyt wiele znaków zapytania.
Kuźniak, Angelika: Czarny anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk - tu już znacznie lepiej, choć do ideału nadal daleko, ale też bohaterka książki niełatwa, krnąbrna, owiana mgiełką tajemniczości.
Pilipiuk, Andrzej: Droga do Nidaros (Oko jelenia 01) - moim zdaniem nieszczególnie udane połączenie science fiction z powieścią historyczną. Świat ulega zagładzie, jednak kilka osób zostaje uratowanych przez tajemniczego stwora i przeniesionych do XVI wiecznej Norwegii, gdzie mają misję do wykonania. Jedynym ciekawym wątkiem jest kwestia miast hanzeatyckich. Nie polecam.
Twardoch, Szczepan: Drach - bardzo dobra, naturalistyczna saga rodzinna, osadzona na Śląsku. Nietypowa narracja, częste skoki w czasie, niektóre dialogi występują w gwarze śląskiej lub w języku niemieckim. Nieznajomość żadnego z tych języków jest sporym utrudnieniem w odbiorze książki. Tło stanowią wydarzenia społeczno-historyczne, mające miejsce w XX wieku (obie wojny światowe, powstania śląskie, podziały terytorialne).
Zueco, Luis: Zamek (Trylogia średniowieczna 01) - hiszpańska wersja "Filarów ziemi". XI wiek, Aragonia, budowniczy ma za zadanie wybudować na polecenie króla niezdobytą twierdzę, która ma bronić Hiszpanów przed atakami saracenów.
Kusy, Joanna: Zwyczajne pakistańskie życie - Polka, która poślubiła Pakistańczyka, opowiada o codziennym życiu w Karaczi. Stosunki rodzinne, kulinaria, klimat i ubiory, sposoby przemieszczania się, zagrożenia, utrudnienia, podział na klasy społeczne, grupy etniczne, wyznania, święta itd.
Klementowska, Iza: Samotność Portugalczyka - zbiór reportaży społeczno-politycznych, przybliżających Portugalię. Na przykładach losów pojedynczych osób poznajemy takie zjawiska jak wojna kolonizacyjna, rewolucja goździków, dyktatura Salazara, sytuacja czarnych i białych przesiedleńców z Angoli itp.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 182
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: