Dodany: 28.07.2019 23:25|Autor:

W zwartej prozie wibrującej od elektryczności i powstrzymywanych emocji Maggie O’Farrell przedstawia niebezpieczeństwa kryjące się tuż pod powierzchnią i rzuca światło na bezcenność, piękno i tajemnice samego życia.

"Jestem, jestem, jestem" to zdumiewający pamiętnik opisujący doświadczenia bliskiej śmierci, znaczące i definiujące jej życie. Choroba z dzieciństwa, która na rok przykuła autorkę do łóżka i której zdaniem lekarzy miała nie przeżyć. Nastoletnie pragnienie ucieczki, które o mało nie skończyło się katastrofą. Spotkanie z niebezpiecznym mężczyzną na bezludziu. I najbardziej przerażające ze wszystkiego codzienne zmagania, by chronić córkę (dla której ta książka została napisana) przed stanem pozostawiającym ją niewyobrażalnie bezbronną wobec miriady zagrożeń czyhających w życiu.

"Tam, gdzie inni pisarze bawią się papierem, O’Farrell chwyta łuk i strzałę, po czym celuje w ludzkie serce".

"The Times"

"Niezwykłe… niewygodne i absorbujące − trudno oderwać się od lektury… Płynne, wytworne, pełne barwnych szczegółów. Jej proza wydaje się niepokonana".

"Guardian"

[Sonia Draga, 2019]