Dodany: 02.07.2019 08:24|Autor: do.bookowej.deski

Stranger Things. Mroczne umysły - prequel serialu

Terry, Alice, Gloria i Ken – czwórka pozornie zupełnie przypadkowych ludzi trafia na badania w ramach eksperymentu naukowego. Każdy z nich ma ku temu inny powód, dla każdego udział w tym przedsięwzięciu jest zupełnie niespodziewanym wywróceniem życia do góry nogami.Raz w tygodniu jeżdżą do laboratorium w Hawkins, gdzie poddawani są różnym przerażającym doświadczeniom: zażywają narkotyki, otrzymują elektrowstrząsy, wchodzą do głębokiej tuby z wodą… Wszystko nabiera jeszcze większej wagi, gdy Terry przez przypadek odkrywa, że w laboratorium mieszkają również dzieci, które, podobnie jak oni, są poddawane różnym testom i eksperymentom. Od tej chwili cała czwórka próbuje odkryć, co tak naprawdę dzieje się w laboratorium, kim jest doktor Brenner oraz jak się z tego wszystkiego wyplątać i pomóc uwięzionym dzieciom.

Książkę czytałam tak, jak oglądałam film – nie mogłam się oderwać. Z ogromną ciekawością śledziłam losy czwórki nieznajomych, którzy z różnych powodów trafili do laboratorium w Hawkins w ręce doktora Brennera. Przeżywałam z nimi wszystkie straszne odkrycia, cieszyłam się, że się zaprzyjaźnili. Przeżywałam ból, jaki czuli podczas eksperymentów, płakałam z nimi w ciężkich życiowych momentach. Bohaterowie nie są w ogóle powiązani z serią Netflixa, są świetnie wykreowani, każdy z nich ma swój unikalny charakter, zainteresowania, zdolności. Pomimo tego, że diametralnie się różnią, zaprzyjaźniają się.

Klimat stworzony w książce nie jest aż tak przerażający jak w serialu, ale cały świat otacza aura tajemniczości, poznajemy kulisy tego, co dzieje się potem w serialu – eksperymenty rządowe w laboratorium - dowiadujemy się również, kim jest Jedenastka, która jest główną postacią serialu Netflixa.

Styl pisania autorki przypadł mi do gustu. Akcja nie toczy się co prawda w tempie błyskawicznym, ale dzięki temu siedziałam jak na szpilkach, aby dowiedzieć się, co się stanie; spowolnienie akcji sprawiało, że powieść była ogromnie przepełniona tajemniczością, wyczekiwaniem i nie dało się przestać jej czytać.