Dodany: 29.06.2019 17:27|Autor:

Książka: Podstępy wojenne
Poliajnos (Polyaenus)
Notę wprowadził(a): Rosco

"Podstępy wojenne" ("Strategemata") w ośmiu księgach zawierają niezmiernie bogaty zbiór anegdot dokumentujących przytomność umysłu, przebiegłość i inteligencję wybitnych wodzów i polityków starożytności. Poliajnos, opierając się na pracach wcześniejszych historyków, zgromadził w swoim dziele blisko 900 przykładów podstępów i forteli różnych ludów, zastosowanych ongiś skutecznie podczas działań militarnych. Miał to być - wedle zamierzeń autora - użyteczny podręcznik sztuki wojennej, pomocny na polu walki. Pisarz trafnie wybiera ciekawe historyjki i podsumowuje je nieoczekiwanymi puentami, a co najważniejsze - umie zwięźle i zajmująco opowiadać.

Przekład "Podstępów wojennych" - pierwszy pełny przekład w języku polskim - z pewnością wzbudzi zainteresowanie nie tylko wąskiego kręgu specjalistów. Wartość dzieła polega bowiem przede wszystkim na tym, że ocala ono dla nas szczątki dzieł pisarzy starożytnych, których teksty bezpowrotnie zaginęły, a ponadto zachowuje opisy wydarzeń i wzmianki o osobach historycznych nieznanych z innych źródeł.

[Prószyński i S-ka, 2003]