Dodany: 27.06.2019 19:42|Autor:

"W każdym dworze i dworku polskim znajdowała się domowa apteczka […] Śpiżarnia pańska z apteczką zostawała pod zarządem i pieczą panny apteczkowej, która wydawała kucharzom, smażyła konfitury, urządzała nalewki i domowe lekarstwa, piekła pierniki i z dziewczętami zbierała zioła lecznicze. Była to zwykle albo daleka krewna, albo uboga panna i sierota, która za mąż nie wyszła, ale w domu możniejszym znalazła opiekę i ciepło rodzinne […] Panna apteczkowa, jako opiekunka chorych we dworze wiejskim, jako najwierniejsza przyjaciółka domu i rodziny swoich państwa, jako niestrudzona i umiejętna pracownica, była w dawnem społeczeństwie polskim, nie znającem dzisiejszego roznerwowania, bardzo pospolitym a sympatycznym typem starej panny."

Z. Gloger, "Encyklopedia staropolska"

Kolejna książka z cyklu stanowiącego zbiór przewrotnych esejów, opisujących nieznane fakty naukowe oraz epizody z życia dawnych wizjonerów. Tym razem poznamy marzenia o zawojowaniu świata nauki przez przedstawicieli matematyki, medycyny, archeologii, entomologii i geografii.

Czy wiesz, że:

- W XVII w. Polaków uznawano za naród wyróżniający się ponadprzeciętnym zdrowiem? Zasługą tego miały być m.in. spanie na twardym posłaniu i … pogodne usposobienie.
- W XVIII w. w celu pozbycia się kołtunów z włosów radzono spożywać gotowanego jeża lub polewać głowę gorzałką - następnie ją podpalając.
- Wynalazca pierwszego odkurzacza został aresztowany, gdyż jego maszyna zebrała zbyt dużą ilość srebrnego pyłu z monet, podczas czyszczenia królewskiej mennicy.

"Tematyczny misz-masz, historyczny kogel-mogel. Wciągająca książka z wdziękiem meandruje bocznymi uliczkami naszych dziejów, zaułkami zadziwiających ciekawostek, których z pewnością nie znajdziecie w Internecie. Nawet jeśli uważacie, że macie wiedzę, to na waszym Torcie Wiedzy z pewnością brakuje wisienki. Tutaj ją znajdziecie. Niejedną! Wystarczy książkę otworzyć i połykać pełnymi garściami."

Jerzy Lemański, historyk, specjalista ds. merytorycznych Narodowego Muzeum Techniki

"Druga część kontynuuje bycie książką-ośmiornicą. Nie da się jej przeczytać, nie sprawdzając po drodze innych informacji, zdjęć, książek. Krzysztof Rejmer ponownie zebrał najciekawsze historie ze świata nauki – niektóre naprawdę czyta się z otwartymi oczami, niektóre są zabawne, inne ciut przerażające. Wszystkie natomiast są dobrze opisane i przedstawione, a z każdej z nich można wziąć mnóstwo dla siebie. Pisanie o historii nauki to nic innego przecież jak pisanie o ludziach. A skoro o ludziach, to dowiadujemy się mnóstwa rzeczy, które ich dotyczą – okoliczności, spraw społecznych, gospodarczych, politycznych, życia codziennego w danym okresie, relacji międzyludzkich i tak dalej. To rzecz warta podkreślenia – nie są to suche naukowe fakty, kto kiedy i dlaczego coś wynalazł. Rejmer ożywia swoich bohaterów, stają się ludźmi z krwi i kości, a niektóre historie są bardziej emocjonujące niż film akcji. Historia w takim wydaniu jest zachwycająco fascynująca!(…) Zapomniana historia nauki, nie dość, że ciekawa, jest jeszcze pięknie wydana. Mnóstwo ilustracji, ozdobne marginesy – bardzo przyjemnie się ją czyta. Ja tą serią jestem szczerze zachwycona i mam nadzieję, że pojawi się więcej tomów!"

Blog Bardziej lubię książki niż ludzi

[Wydawnictwo Naukowe PWN, 2019]