Dodany: 25.06.2019 21:20|Autor: antypater

Czytatnik: Moje opinie na temat różnych książek i opracowań.

O kapitale i kapitalistach w historycznej perspektywie.

Francuski badacz przeszłości Fernand Braudel (1902 - 1985), który w swoich badaniach skupiał się głównie na historii gospodarczej, obejmującej późne średniowiecze oraz wczesną epokę nowożytną, wygłosił w połowie lat 70-tych dwudziestego wieku serię wykładów na Universytecie Jana Hopkinsa. Podczas swoich prezentacji przedstawił on dość skrótowo, ale niezwykle informatywnie treść swojego trzytomowego dzieła o gospodarce (głównie europejskiej z odniesieniami do innych gospodarek) i jej rozwoju od XV do XVIII wieku. Treść tych wykładów została następnie wydana w postaci książki, która ukazała się w Polsce pod tytułem ''Dynamika Kapitalizmu'' (link: Dynamika kapitalizmu (Braudel Fernand)), który moim zdaniem świetnie oddaje jej treść.

Moim zdaniem główną wartością tej niewielkiej objętościowo pracy jest to, że definiuje ona najlepiej jak się da i jednocześnie obdziera owy ''kapitalizm'' z wielu mitów i uprzedzeń, jakie z powodu niezrozumienia oraz upolitycznienia tego terminu, wokół niego przez lata narosły. Autor podkreśla rolę monopoli, jakimi od zawsze cieszyli i cieszą się dalej wielcy kapitaliści (posiadacze kapitału, będący wtedy i teraz w bardzo dobrej komitywie z aktualnie rządzącymi), którzy, z chęci powiększenia swoich zysków ingerują w rynek, przy użyciu właśnie bardzo szeroko rozumianego kapitału, jaki jest w ich rękach.

Jest to lektura zalecana szczególnie tym, którzy odmieniają słowo ''kapitalizm'' przez wszystkie przypadki i nie wiedzą tak naprawdę, jakie jest jego faktyczne znaczenie.