Dodany: 13.06.2019 09:41|Autor:

Książka: Czefurzy raus!
Vojnović Goran
Notę wprowadził(a): Rosco

"Czefurzy raus!" to debiut literacki młodego słoweńskiego reżysera i prozaika Gorana Vojnovicia, za który otrzymał w 2009 roku najważniejsze literackie nagrody w Słowenii (Nagroda Fundacji Preserna, Nagroda Kresnik).

Wydanie książki doprowadziło do wybuchu skandalu politycznego w Słowenii - autor musiał stawić się na policji, gdzie tłumaczył się z postępowania bohatera powieści. Vojnović rzekomo ukazał w negatywnym świetle słoweńską policję.

"Czefurzy raus!" to powieść, która w encyklopedycznym porządku tworzy pejzaż miejskiej okolicy, gdzie z napchanych mieszkań pachną gołąbki, rytm wyznaczają ludowe utwory. Mieszanka piłkarskich transmisji i południowej wymowy jest częścią obowiązującej atmosfery. Lublańskie Fuziny odkrywają się przez barwny język czefurski, który towarzyszy dorastaniu Marka i jego konfliktom z tożsamością, rodzicami, stereotypami okolicy... Z gorzko-słodkiego humoru opowieści marka wyłania się los mieszkańca Fuzin, utkany ze złożonej sieci przyczyn i skutków, w której autor bezwzględnie rozdziela odpowiedzialność między wszystkich aktorów. Powieść "Czefurzy raus!" wciąga nas w elegancką narrację, która w słoweńskiej przestrzeni literackiej porusza w dotychczas najbardziej złożony sposób tematykę imigrantów.

[Międzymorze, 2010]