Dodany: 01.06.2019 10:32|Autor:

Książka "Towarzyszom walki" powstała w okolicznościach dość niezwykłych. Brak szerszych materiałów dokumentalnych w znacznym stopniu utrudnił autorom pracę. Milicja nie miała swojego kronikarza, jej historię odtwarzają nieliczne dokumenty oraz wspomnienia żyjących uczestników. Ich to relacje, poparte zdjęciami fotograficznymi, kopiami autentycznych rozkazów, zeznaniami aresztowanych członków organizacji podziemnych, stanowią zasadniczą kanwę książki.

Książka poświęcona pamięci poległych funkcjonariuszy MO, UB i ORMO, jest zbiorem opowiadań i reportaży. Autorzy niekiedy celowo rezygnowali z literackiej oprawy tematu, by lepiej zarysować historyczne tło i autentyzm.

Ta pierwsza tego rodzaju publikacja ukazuje się z okazji 15-ej rocznicy istnienia Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Stanowi ona próbę ukazania krwawych zmagań z faszystowskim podziemiem w latach 1945-1949. Opracowane w tej książce wydarzenia, choć należą już dziś do historii, będą zapewne dla Czytelnika wstrząsającą lekturą.

Bohaterów tych tragicznych wydarzeń nie ma już wśród żyjących. W większości byli to młodzi chłopcy, młodzi mężowie, ojcowie rodzin. Skromni, prości ludzie, nie zawsze świadomi swej bezgranicznej ofiarności i bohaterstwa. Zginęli u progu wolności, abyśmy my mogli żyć spokojnie. Ich czyny godne są upamiętnienia, toteż książka ta stanowi zaledwie skromny początek prac poświęconych bojowym tradycjom Milicji Obywatelskiej.

[Wydawnictwo Komendy Głównej Milicji Obywatelskiej, 1959]