Dodany: 31.05.2019 20:28|Autor:

Głośny esej polityczny, w którym Wilde rysuje wizję nowego ustroju opartego na wolności, humanizmie i sztuce. Autor kwestionuje wszelkie formy politycznego, społecznego i ekonomicznego przymusu wobec jednostki, podkreśla potencjał drzemiący w każdym z nas, nawołuje do życia autentycznego i godnego – a takie najpełniej może się realizować w obszarze kreacji artystycznej. Odżegnuje się od schlebiania masowym gustom i broni indywidualizmu. "Czy to utopijne? – pyta. I odpowiada: – Nie warto nawet spojrzeć na taką mapę świata, która nie zawiera Utopii".

Esej w nowym przekładzie Jacka Dehnela został opatrzony posłowiem dr Cezarego Błaszczyka, który pozwala umieścić tekst w szerszym kontekście historii doktryn politycznych i ukazuje Wilde’a jako pisarza politycznego, anarchistę i jednego z ojców studenckiej rewolty maja ’68.

Oscar Wilde. Urodził się w 1854 roku w Dublinie, zmarł w 1900 w Paryżu. Poeta, prozaik, dramatopisarz. Filolog klasyczny, pracował jako dziennikarz i wydawca. Autor m.in. "Portretu Doriana Graya" i wielu komedii, autobiograficznego monologu "De profundis" oraz poematu "Ballada o więzieniu w Reading".

[Karakter, 2019]