Dodany: 06.05.2019 19:30|Autor:

"Oświata jest ważniejsza niż ustrój". - T.S. Eliot

"To czego uczą i czego wymagają od młodzieży poloniści w szkołach, a humaniści na uniwersytetach, ma kluczowe znaczenie dla stanu polskiej tożsamości i kultury. Dlatego mam nadzieję, że publikacja ta trafi nie tylko do rąk nauczycieli języka polskiego, ale także do innych czytelników, w jakikolwiek sposób zainteresowanych teraźniejszą i przyszłą kondycją polskiego intelektu i polskiej duszy".

(ze Wstępu)

Andrzej Waśko - historyk literatury, prof. nauk humanistycznych, pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor książek o literaturze polskiej (ostatnio "Historia według poetów", 2015), wydawca, publicysta ("Demokracja bez korzeni", 2009), redaktor naczelny dwumiesięcznika "ARCANA". W latach 2016-2017 jeden z koordynatorów prac nad nową podstawą programową języka polskiego. Obecnie doradca Prezydenta RP i członek Narodowej Rady Rozwoju. "O edukacji literackiej jest zbiorem" szkiców określających podstawowe wymagania, jakim powinno sprostać szkolne nauczanie języka polskiego.

[Arcana, 2019]